1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Nijerya, Yeni Kripto Varlık Kuralları Yayımladı

Nijerya, Yeni Kripto Varlık Kuralları Yayımladı
+ - 0

Nijerya Menkul Değerler Borsası Komitesi, ülkedeki dijital varlıkların ihracı, takası ve koruması ile ilgili yeni kurallar yayımladı.

Nijerya Menkul Değerler Borsası Komitesi, geçtiğimiz yıllarda dijital varlıkları nasıl sınıflandıracağına ve ele alacağına dair bir açıklama yayımlamıştı. Artık ise Kurul, kripto varlıklar için yeni kurallar yayımlıyor.

Bu gelişmenin kripto ve ilgili işletmelere meşruiyet getirebileceği ve kripto benimseme konusunda önde gelen ülkelerden biri olan Nijerya’da kripto kullanımı için yeni kapılar açabileceği belirtildi.

Nijerya’nın Yeni Kripto Kuralları

nijerya yeni kripto varlik kurallari yayimladi 0 IEOCuCaB

Nijerya Merkez Bankası (CBN), SEC’in dijital varlıklarla ilgili yayımladığı kurallar ışığında yeni kurallar yayımladı.

Nijerya’da, Nijeryalılara rastgele bir tıp kripto eseri ve hizmeti sunmak isteyen kuruluşlar bir sanal varlık hizmet sağlayıcı (VASP) lisansı almalı.

VASP lisansı kendi yükümlülükleriyle birlikte geliyor. Bilhassa lisans sahipleri, kullanıcılardan kendileri tarafından beyan edilen risk bildirim formları alırken, yatırımlardan kaynaklanan kayıpların rastgele bir müdafaa fonu kapsamında olmadığına dair bir sorumluluk reddi beyanı düzenliyor.

VASP kurallarına ek olarak 13 Mayıs’ta Komite tarafından yayımlanan evrak şu alanları kapsıyor:

  • Dijital varlık borsası işletmek
  • Token verme
  • Dijital varlık platformu işletme
  • Dijital varlık saklama vazifelileri için ihtiyaçlar

Dijital Varlık Borsası İşletilmesi Hakkında

SEC’in kurallarına nazaran, Nijeryalılara hizmet veren tüm kripto borsalarının artık müsaade alması gerekiyor ve bu da Komitenin kayıtlarına erişmesini sağlıyor. Borsaların haftalık ve aylık alım satım bilgilerinin yanı sıra üç aylık ve yıllık mali, ahenk raporları sunması bekleniyor.

Bir borsanın listelemek istediği her varlık için müracaat göndermesi de gerekecek. Müracaat, borsanın proje ve ilgili riskler hakkında kâfi bilgiye sahip olduğunu kanıtlamalıdır. Dahası, borsaların gerçek vakitli piyasa nezareti yapması da gerekiyor.

Token Verilmesi Hakkında

Nijerya’da dijital varlık teklifleri yapmak isteyenler yahut Nijeryalıları hedefleyen rastgele bir proje sunmak isteyenler, bir kıymetlendirme formu doldurarak ve teknik incelemesinin detaylı bir kopyasını göndererek niyetini SEC’e kaydetmesi gerekiyor. Kurul, önerilen tokeni bir menkul değer olarak kabul ederse, ihraççı ülkenin menkul değerler maddelerine uymak zorunda.

Ek olarak, SEC, projelerin resmi döviz kuruna nazaran yaklaşık 24,1 milyon dolar olan 10 milyar NGN’ye kadar yükselmesine müsaade verecek. Komite, uygun göreceği biçimde bu sayısı güncelleyebilir.

Dijital Varlık Platformunun İşletilmesi Hakkında

Dijital varlık teklif platformu (DAOP), ihraççıların ICO üzere bir dijital varlık teklifini başlatabilecekleri portalları söz eder. Kurul, bir DAOP’nin işletilmesine ait yükümlülükler listesi hazırladı.

Dijital Varlık Saklama Hakkında

Nijerya’da bir dijital varlık saklama işi yürütmek için kararlar de bulunuyor, Kurallara nazaran, bir DAOP, ilgili düzenlemelere uyması şartıyla kendi saklama hizmetlerini sağlayabilir.

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla