1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

NVIDIA Ampere Ekran Kartları ile Wi-Fi Şifrelerini Kırmak

NVIDIA Ampere Ekran Kartları ile Wi-Fi Şifrelerini Kırmak
0

NVIDIA Ampere Ekran Kartları ile Wi-Fi Şifrelerini Kırmak

NVIDIA’nın en yeni ve en büyük RTX 30 serisi ekran kartlarının tedariki, günümüzde biraz rahatlasa da üretim yetersizliği ve oyuncular ile kripto para madencilerinden gelen yüksek talep nedeniyle maalesef yetersiz kalmaya devam ediyor. Bu durum, bizi bu kartlara başka bir amaç vermekten alıkoyamadı: “Wi-Fi şifrelerini kırmak”.

Elcomsoft Wireless Security Auditor güncellemesi, NVIDIA’nın en yeni nesil RTX ekran kartları için destek ekledi. Ancak kablosuz ağınızı denetlemek için neden bir ekran kartına ihtiyacımız var ki?

nvidia ampere ekran kartlari ile wi fi sifrelerini kirmak 0 n25UQWMg

Cevap tabii ki de güvenlik… Wi-Fi şifreleri, WPA2 standardı tarafından belirlenen şekliyle minimum 8 karakter uzunluğunda olmalıdır. Tek başına bir CPU (işlemci) ile en kısa şifreleri bile kaba kuvvetle (Brute-forcing) çözmeye çalışmak aşı derecede zor ve yavaş bir süreçtir. Ayrıca bu, günün sonunda verdiğiniz tüm çabanın da boşuna gitmesine sebep olacak bir yöntemdir, tıpkı WPA2 standart geliştiricilerinin istediği gibi.

Sorunu çözmek için iki tane çalışan yöntemimiz var. İlk olarak, CPU yerine derin hesaplamalar yapmak için devasa paralel GPU çekirdeklerini kullanacağız. Başka bir deyişle, kurtarmayı yalnızca bir CPU’ya kıyasla 500 kata kadar hızlandırmak için AMD ve NVIDIA tarafından üretilen tüketici sınıfı ekran kartlarını kullanacağız.

NVIDIA Ampere’e dönelim: ne kadar hızlı? Yapılan testlerde, NVIDIA RTX 3090 ekran kartı saniyede yaklaşık 1.2 milyon Wi-Fi şifresini kırmayı başardı. Bu, saniyede 334.000 şifreye tekabül ediyor ve CPU saldırılarına karşı olan büyük galibiyetiyle ünlü NVIDIA GeForce GTX 1080 ile karşılaştırıldığında muazzam bir performans artışı demek.

nvidia ampere ekran kartlari ile wi fi sifrelerini kirmak 1 VIXs5BXy

8 karakterden uzun şifreler söz konusu olduğunda saniyede 1.2 milyon şifre bile yeterince hızlı değil. Bu nedenle, GPU hızlandırmayı akıllı saldırılarla tamamlıyoruz. Bu saldırılar, insan faktörünü hedef alıyor dolayısıyla sözlükteki kelimelere, yaygın ve sızdırılmış şifrelere kadar bir çok şeyi içermektedir. Sözlüklerdeki kelimeleri akıllı mutasyonlarla birleştirerek (doğal dillerdeki kelimelerde sıklıkla kullanıcılar tarafından yapılan değişiklikler) yetersiz korumaya sahip, zayıf, güvenli olmayan şifreleri hızlı bir şekilde keşfedebiliriz.

Elcomsoft Wireless Security Auditor, kablosuz ağları denetlemek için entegre olan hepsi bir arada bir çözümdür. Bu araç, bir Wi-Fi dinleyicisinden son derece karmaşık, GPU hızlandırmalı saldırılara kadar bir kablosuz ağı pentest etmek için ihtiyacınız olan her şeyi entegre eder. Kablosuz ağ donanımı, birçok genel kullanımlı Wi-Fi bağdaştırıcısının kullanımını sağlamak için Elcomsoft tarafından geliştirilen özel bir NDIS sürücüsünü kullanır. Genel bir Wi-Fi adaptörünün sağlayabileceğinden daha yüksek güvenilirliğe ihtiyacınız varsa, özel bir AirPCap adaptörü kullanabilirsiniz. Entegre Wi-Fi dinleyicisi, Wi-Fi paketini kaydetmek ve orijinal WPA/WPA2-PSK şifresine hızlandırılmış bir saldırı gerçekleştirmek için kablosuz trafiği otomatik olarak engellemeye olanak tanır. Kablosuz trafiği engellemek için olan bu aracı kullanma hakkında daha fazla bilgi edinin: Elcomsoft Wireless Security Auditor Gets Wi-Fi Sniffer.

Elcomsoft Kablosuz Güvenlik Denetçisi, kablosuz şifrelere saldırırken ilk adım olarak hızlı bir ön saldırı uygular. Bu saldırı, özellikle birkaç dakika içinde yaygın veya zayıf olan Wi-Fi şifrelerini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Bundan sonra, şifre kurtarma aracımızı, desteklenen her türlü karmaşık saldırı için çalıştırabilirsiniz: Elcomsoft Distributed Password Recovery.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla