1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Nvidia pes etti, açık kaynağa dayanak oluyor

Nvidia pes etti, açık kaynağa dayanak oluyor
+ - 0

nvidia pes etti acik kaynaga dayanak oluyor 0 drG1yHui

Ticari sırların ve teknolojilerin berbata kullanılabileceği gerekçesiyle yıllarca açık kaynak toplumundan uzak duran ve vakit zaman hakarete varan tenkitlerin odağına oturtulan Nvidia geri adım atıyor. Artık grafik şoförlerini açık kaynağa da sunacak.

Nvidia’dan açık kaynak atılımı

Firmadan yapılan açıklamaya nazaran Nvidia grafik teknolojilerinin çekirdek kısmı açık kaynak hale getirilecek. GPL ve MIT lisanslarını birleştiren model altında birinci olarak R515 şoförünün yayınlandığı belirtiliyor.

RTX 3090 Ti ekran kartından rekor

3 gün evvel eklendi

Turing ve Ampere mimarisini kapsayan açık kaynak atağı daha çok sunucu tarafını hedefliyor. A serisi, Tesla ve Quadro hızlandırıcılar için şoförler kullanıma hazır durumda. GeForce ve RTX A serisi için şimdi alfa sürümünde ve yanılgılara açık.

Red Çizgi, Ubuntu ve SUSE dağıtımları süratli bir formda şoförleri entegre etmeye başladı. Nvidia ayrıyeten lisans muahedesini imzalamayı kabul eden geliştiricilerin kendi açık kaynak yamalarını dağıtabileceklerini de belirtiyor.

Nvidia’nın bu kararına Steam Deck gelişmeleri mi neden oldu yoksa LAPSUS$ saldırısı sonrasında bilgilerin paylaşılmaması için yapılan bir mutabakat mı bilinmiyor. Kimi kaynaklar çağdaş grafik şoförünün büyük kısmının kapalı olarak kalacağını söylese de açık kaynak için en kıymetli atılım olduğunu söylemek mümkün.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • Nvidia açık kaynak şoförü yayınlandı

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla