1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

NVIDIA, Telemetri Verileriyle Kullanıcıları mı İzliyor?

NVIDIA, Telemetri Verileriyle Kullanıcıları mı İzliyor?
0

NVIDIA, Telemetri Verileriyle Kullanıcıları mı İzliyor?

NVIDIA, yıllar önce GeForce Experience’taki telemetri izleme monitörü ile kullanıcılarından kişisel verileri topladığı iddialarıyla karşı karşıya kalmıştı. Halen kimi kullanıcılar, internet ortamında gördüğü asılsız haberler sayesinde NvTelemetry (NVIDIA izleme monitörü) aracının “virüs olarak algılandığını” ve “güvensiz” olduğunu düşünüyor. Ancak şüphelerin büyük ölçüde asılsız olduğu, şirketin oyunlar ve donanım hakkında oldukça zararsız veriler topladığı görülüyor. Örnek olarak, okurlarımızdan birisinin düşünceleri şu şekilde:

Geçen gün elime çok eski bir PC geldi, hatta öyle ki Avast vardı ve güncel değildi. Donanımları bulunca NVIDIA’nın resmi sitesine gittim ve sürücüyü indirdim. İndirdiğimde ise Avast virüs tespit etti ve tarama istedi. Tarayınca NVIDIA’nın orijinal sitesinden indirdiğim ekran kartı sürücüsü virüslü çıktı. Tabii şüphelendim ve araştırmaya koyuldum.
Bilmeyenler için, 7-ZIP vb. ZIP uygulamaları kurulum paketlerini kuruluma gerek kalmadan açabiliyor. Ben de kurulum dosyasına sağ tıklayıp buraya çıkart dedim ve gördüğüm içler acısıydı. Nvtelemetry adında bir dosya vardı ve virüslü dosya buydu. İçine girdiğimde meğer grafik kartı ile alakalı DLL dosyaları vardı. Adamlar gizlemeye bile uğraşmamış.

Çoğu kişinin bildiği GeForce Experience yazılımının detaylarına bu makalemizde bakmıştık. Şirketin yıllardır güncellemeler sunduğu resmi yazılımı, oyun ayar optimizasyonu, oyun filtreleri ve video kayıt özelliği gibi sayısız işleve sahip. Ayrıca donanımınızı izlemek ve oyunlarınızı buna göre ayarlamak için araçlar barındırıyor.

NVIDIA’nın gizlilik politikasında “Kişisel bilgilerin zaman zaman iş ortakları, bayiler, bağlı şirketler, hizmet sağlayıcılar, danışmanlık ortakları ve diğerleriyle paylaşılabileceği” konusunda açıklamalar yer alıyor. Geçmiş yıllarda çeşitli kullanıcılar bu konu üzerinde durmuştu. Ancak GeForce Experience’ı yöneten ve şirket dışında toplanan hiçbir bilgiyi paylaşmadığını açıkça belirten ayrı bir politika var.

Uygulama, donanım yapılandırması, sürücü sürümü, işletim sistemi, dil, yüklü oyunlar, oyun ayarları, oyun kullanımı, oyun performansı ve güncel ayarlar dahil olmak üzere doğru sürücü güncellemesini ve optimum ayarları önermek için gereken verileri toplar. Bir kullanıcı NVIDIA hesabında oturum açtıysa veriler tanımlanabilir. Toplanan tüm veriler NVIDIA’nın gizlilik politikası tarafından korunmaktadır.

GPU devi ayrıca konuyla ilgili bir açıklama yapmıştı:

NVIDIA toplu düzeydeki verileri belirli ortaklarla paylaşabilir, ancak kullanıcı düzeyindeki verileri paylaşmaz. Toplanan bilgilerin doğası, GeForce Experience 1.0’ın piyasaya sürülmesinden bu yana tutarlı kalmıştır. GeForce Experience 3.0 ile bir değişiklik yapıldı. Bu hata raporlaması ve veri toplama işlemi artık gerçek zamanlı olarak yapılıyor.

NVIDIA, “toplu düzeyde veri” söyleminin bir bireyden ziyade bir “bir grup kullanıcı hakkında bilgi” anlamına geldiğini söyledi. Örneğin 2016 yılında GeForce Experience kullanıcı sayısı 80 milyonu aşmıştı. Şimdi ise çok daha yüksek olmalı.

GamersNexus, her şeyden emin olmak için daha fazla araştırma yaptı. Bu bağlamda GFE’nin ilk kurulumunda, aracın donanım bilgilerini yerel sistemden bir sunucuya gönderdiği ve muhtemelen daha sonra Steam’in donanım anketine benzer şekilde kullandığı belirtiliyor. Bu bilgi aynı zamanda yerel sistemde kurulu oyunlar için hangi ayarların en uygun olduğunu belirlemek amacıyla da kullanılmakta. İşte alındığı söylenen veriler:

  • GPU özellikleri ve üretici bilgisi.
  • GPU saat hızı / hız aşırtma verileri.
  • Monitör ve ekran çözünürlüğü.
  • Belirli oyunlar için sürücü ayarları (ör. G-Sync geçişi, kullanılan kenar yumuşatma türü).
  • Belirli oyunlar için çözünürlük, kalite ayarları.
  • Yüklü oyunlar ve uygulamalar (ör. Origin, Steam, Counter-Strike: GO, Overwatch)
  • Sistem belleği.
  • İşlemci özellikleri.
  • BIOS revizyonu ve anakart modeli.

NVIDIA ayrıca bir hesap açmak için kullandığınız bilgilere de sahip. Bu bilgiler normal gizlilik politikası kapsamında yönetiliyor.

Uzun lafın kısası, toplanan verilerin bu yazılımın işlevlerini yerine getirebilmesi için gayet normal olduğunu belirtelim. GFE’nin veri toplama işlemi, yazılımdan beklediğiniz amaçlar için gerçekleşiyor: Donanım düzeyinde bilgiler ve ortaklar için yararlı olabilecek toplu bilgiler (ör. en popüler GPU’lar, CPU’lar, oyun türleri vb.). Yazılımın hesap girişi gerektirmesi konusunda haklı olabilirsiniz, ancak bu tamamen farklı bir konu. Şirket “casusluk” iddialarıyla suçlanmıştı ve toplanan telemetri verileri konusunda her şeyin gayet normal olduğunu söyleyebiliriz.

Telemetri hizmetlerini devre dışı bırakmakta özgürsünüz, ancak GeForce Experience yazılımının işlevlerinden faydalanamazsınız. Hizmetleri güvenlik duvarı düzeyinde engellemek mümkün. Bunu yaparsanız, GeForce Experience artık bilgileri otomatik olarak kontrol etmeyecek ve sürücü güncellemeleri sağlamayacak. Oyun optimizasyonu da aynı şekilde çalışmayı durduracak.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla