1. Ana Sayfa
  2. Haber

Okyanustaki plastik miktarı belli oldu!

Okyanustaki plastik miktarı belli oldu!
0

Okyanustaki plastik ölçüsü belirli oldu!

Boyan Slat isimli Hollandalı mucit tarafından 2013 yılında kurulan The Ocean Cleanup, Dünya’yı koruyabilmek için plastik paklığı yapıyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde en büyük çalışması sonuç verdi ve okyanustan tam 100 bin kg, yani 100 ton plastik çıkartmayı başardı. Ama yolun daha çok başında olduklarını söylüyorlar. İşte nedeni…

Okyanus içerisinde 100 bin ton plastik daha var!

Hollanda ve ABD’de hayır işlerini sürdüren The Ocean Cleanup, İBB’nin İstanbul kıyısına yerleştirdiği çöpkaparlara emsal bir proje yürütüyor. Olağan mantık ve çalışma biçimi olarak benzese de boyut olarak binlerce kat daha büyüğünü gerçekleştiriyor.

okyanustaki plastik miktari belli oldu 0 eErslTIp

Okyanus üzerinde akıntıya zıt bir halde kurulan sistem sayesinde bir seferde 100 bin kg plastik yakalanabiliyor. Aşağıda paylaştığımız Tweet içerisindeki görüntüde bu sürecin nasıl yapıldığı ayrıntılıca gösteriliyor.

Her ne kadar tek seferde 100 ton plastik yakalanıyor olsa da bu hayli vakit alıyor. Yani suram yapıldıktan sonra haftalarca, hatta aylarca beklemek gerekiyor. Üstelik kurumun söylediğine nazaran yapılan bu çalışma ile okyanuslardaki plastiğin lakin 1000’de 1’i temizlenebildi.

Yani Dünya’nın tüm denizlerinde ve okyanuslarında 100 bin ton plastik daha var. Olağan bu data toplanabilir ve gözlemlenebilir plastiğe ilişkin. Yani su tabanına oturan ve kıyıya vuranlar hariç. Üstelik bir de temizlenmesi mümkün olmayan ve insan hayatına önemli risk oluşturan mikro plastik sorunu var.

Şirket, işlerini büyütebilmek için daha fazla bağış toplamaya çalışıyor. Lakin bu da tek başına kâfi değil. Çünkü 10 kat büyümeyi başarsa bile tüm okyanusu temizlemesi 30-40 üzere bir müddet alacak. Lakin bu mühlet içerisinde beşerler kirletmeye devam edeceği için başlangıç noktasına geri dönülmüş olunacak. Bu nedenle tüm dünyanın plastik kullanımında çok daha kritik adımlar atması gerekiyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla