1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Pardus 21.3 Raspberry Pi 4 Beta yayınlandı!

Pardus 21.3 Raspberry Pi 4 Beta yayınlandı!
0

Pardus 21.3 Raspberry Pi 4 Beta yayınlandı!

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilmeye devam edilen Pardus’un 21.3 Raspberry Pi 4 Beta sürümü yayımlandı. Bu sürüm şu anda indirmeye açılmış durumda, ayrıyeten Pardus 21.3 Raspberry Pi 4 Beta sürümünü, 30 Ağustos – 4 Eylül 2022 tarihleri ortasında Samsun Çarşamba Havalimanı’nda düzenlenecek olan Teknofest 2022 mühletince, TÜBİTAK ULAKBİM Pardus standında denemek mümkün olacak.

Pardus 21 Raspberry Pi 4 nasıl kurulur?

Öncelikle Pardus 21.3 Raspberry Pi 4 beta sürümünü https://indir.pardus.org.tr/ adresinden indirebilir ve akabinde suram kılavuzdaki adımları takip ederek yükleme sürecini gerçekleştirebilirsiniz

ARM Mimarisi Nedir?

ARM mimarisi, RISC tabanlı bir işlemci mimarisidir. Genel olarak düşük güç tüketimi, başka RISC tabanlı işlemcilere nazaran sağladığı yüksek performans ve fiyat/performans oranının epey yüksek oluşu sayesinde pek çok farklı aygıtta kullanım alanı bulmuştur.

pardus 213 raspberry pi 4 beta yayinlandi 0 e8zLCPSc

Çoklu çekirdek performansı ve maliyetin düşük olması, ARM tabanlı mikroişlemcilerin bu kadar tanınan hale gelmesinde en kıymetli etkendir. ARM tabanlı mikroişlemciler, saniyede yaptığı süreç sayısıyla başka işlemcilerin önüne geçmektedir.

ARM tabanlı mikroişlemciler; daha düşük güç tüketimi, uygun maliyetler, daha az ısı üretimiyle farklarını ortaya koymaktadır. Bu nedenle bilhassa gömülü sistemlerde yaygın bir formda kullanılmaktadır.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla