1. Ana Sayfa
  2. Haber

Popüler Proxy Servisi RSOCKS, FBI Tarafından Kapatıldı

Popüler Proxy Servisi RSOCKS, FBI Tarafından Kapatıldı
0

Popüler Proxy Servisi RSOCKS, FBI Tarafından Kapatıldı

Popüler proxy servislerinden RSOCKS, ABD Adalet Bakanlığı ve FBI ortak girişimiyle kapatıldı.

Açıklamalara göre Rus kaynaklı bu vekil sunucu servisi, milyonlarca cihazın dahil olduğu bir botnet ağı üzerinden hizmet sağlıyordu. Akıllı telefonlar, bilgisayar ve IoT cihazlarına sızan suçlular bu cihazları sahiplerinin haberi olmadan proxy sunucularına çevirip satışlar yapıyordu.

RSOCKS’un kendi Twitter hesabında yazdığına göre 39 ülkeden 8 milyon adet bilgisayar ve 48 mobil operatörden 1 milyon akıllı cihaz ele geçirilip vekil sunucu olarak satıldı.

Normal şartlarda proxy hizmetleri yasa dışı veya yasal fakat sansürlenmiş bazı içeriklere erişmek için ücretli veya ücretsiz sunulan servislerdir. Savcılık incelemesine göre RSOCKS da bu tarz bir hizmet sunuyordu fakat farklı olarak suç teşkil eden yönü servisin kendi cihazlarını kullanarak değil, milyonlarca cihazı hackleyerek yapmasıydı.

Birçok siber suçlu bu tarz botnet proxy ve VPN’leri anonimlik gereği tercih ediyor. Zira bağlantı virüs bulaşmış bir bilgisayar üzerinden sağlanıyor, hizmetin alındığı yer ise kimliği belirlenemeyen suçlular tarafından yönetiliyor. Herhangi bir kovuşturma sürecindeyse gerçek saldırgana ulaşmak pek mümkün olmuyor denebilir.

FBI müfettişleri RSOCKS altyapısını ve kurbanlarını belirlemek amacıyla çeşitli gizli satın alımlar gerçekleştirdi. 2017 yılında yapılan ilk satın alımda çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri üzerinde yer alan 325.000 RSOCKS botneti kurbanı olmuş cihaz keşfedildi. IP adresleri çeşitli ev işletmeleri, üniversiteler, oteller, televizyon stüdyoları, elektronik üreticileri, ev kullanıcıları ve çeşitli işletmelere aitti.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla