1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Prize takılı şarj cihazı elektrik tüketiyor mu?

Prize takılı şarj cihazı elektrik tüketiyor mu?
0

Prize takılı şarj aygıtı elektrik tüketiyor mu?

Günümüzde artık her meskende en az birkaç tane şarj edilen aygıt bulunuyor. Hatta o denli ki akıllı saatler, bilgisayarlar ve süpürge üzere mesken aletlerini de dahil edersek onlarca aygıt kullandığımızı fark ediyoruz. Üstelik bu aygıtların her biri için başka adaptörler ve şarj aletleri kullanabiliyoruz. Pekala prizde şarj aleti bırakmak elektrik harcar mı?

Prizde şarj aleti bırakmak elektrik harcar mı?

Eğer prizde şarj aleti bırakmak elektrik harcar mı ya da prize takılı şarj aygıtı elektrik tüketiyor mu sorusunun cevabını merak ediyorsanız çabucak verelim. Evet elektrik harcar. Ama bu durum tüm aygıtlar için geçerli değil. Ayrıyeten tükettikleri ölçü da epey değişken. İşte detaylar…

Prize takılı şarj cihazı elektrik tüketiyor mu?
Prize takılı şarj cihazı elektrik tüketiyor mu?

Günümüzde kullandığımız şarj aletlerinin hepsinin içerisinde elektrik devrelerini birbirlerine bağlayan küçük trafolar vardır. Hatta birtakım gelişmiş modellerin içerisinde voltaj ve akım ölçer ve sınırlayıcılar vardır. Hasebiyle prize taktığımız anda çok düşük ölçüde da olsa bu sistemin kendi içerisinde çalışabilmesi için bir elektrik tüketimi olur.

Fakat bilhassa dizüstü bilgisayarlarda gördüğümüz kimi şarj aletleri 2 modülden oluşur. bunun birinci kısmı sırf bir uzatma kablosu halindedir. Bu modül nispeten büyük bir adaptöre bağlanır ve buradan çıkan kablo da bilgisayara elektrik iletir.

Eğer burada fişe takılan kablo adaptöre bağlanmaz ise elektrik tüketmez. Misal bir biçimde uzatma prizlerimiz de şayet kendilerine bağlı bir şey yoksa elektrik tüketmezler. Münasebetiyle elektrik tüketimi birinci evvel adaptör kısmında başlar.

Prize takılı şarj cihazı elektrik tüketiyor mu?
Prize takılı şarj cihazı elektrik tüketiyor mu?

Tabii şayet bir telefon, akıllı saat yahut bilgisayarı şarj etmiyorsa bu adaptörler faturada fark edilemeyecek kadar düşük güç tüketir. Ortalama bir meblağ vermek gerekirse bir akıllı telefon adaptörü yılda birkaç TL’den fazla tüketmeyecektir.

Ancak hane içerisine baktığımızda her meskende 5 ila 10 adet ortasında çeşitli eserlerin şarj aleti bulunuyor. Tüm bu aygıtlar prize takılı olduğunda yıl sonunda faturaya yansıyacak meblağ da tıpkı oranda yükselecektir. Alışılmış tekrar de en uç örnekte bile 50-60 TL üzere bir bedeli olacaktır.

Fakat burada genele bakmamız gerekiyor. Türkiye’deki 20 milyon hanenin her birisi kullanmadığı elektrik için bu türlü meblağlar ödüyor olsa, yılda 100 milyon TL’ye yakın bir fatura çıkar. Bu da sadece ekonomik olarak değil, atmosfere salınan karbondioksite de olumsuz tesirde bulunur.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla