1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

RTÜK, Spotify’a yaptırım uygulayacak

RTÜK, Spotify’a yaptırım uygulayacak
1

RTÜK, Spotify’a yaptırım uygulayacak

Günümüzde artık herkesin en az bir adet müzik, sinema yahut spor karşılaşmalarını izlemek için kullandığı dijital akış aboneliği buluyor. Spotify ise müzik tarafında dünyanın en tanınan platformları ortasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Spotify hakkında açılan soruşturma ise karar bağlandı.

Devlet büyüklerine hakaret içeren çalma listeleri kaldırılacak

RTÜK tarafından alınan karara nazaran, Spotify içerisinde yer alan ulusal manevi kıymetlere hakaret, aşağılama, iftira içeren ve FETÖ propagandası yapan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, siyasi parti önderlerine ve devlet büyüklerine hakaret içeren çalma listeleri ile podcast içeriklerinin platformdan temizlenmesine karar verildi.

Spotify’a açılan soruşturma platform içerisindeki kullanıcıların dinleme listelerine koydukları başlıklar üzerine nedeniyle açılmıştı. CİMER’e gelen birçok şikayet üzerine tanınan müzik platformu hakkında soruşturma açıldı. Bu durumdan her ne kadar Spotify’ın sorumlu olmadığı düşünülse de, tüm müzik listelernin şirketin onayından geçtiği tabir ediliyor.

rtük

Tüm liste başlıklarının Spotify tarafından onaylandığı için şirket de liste oluşturucular kadar sorumlu tutuluyor. Spotify ise bu denetimin yapay zeka tabanlı sistemler tarafından denetim edildiğini belirtmişti Bu sistemler genel olarak argo, küfür, direkt hakaret ve cinsellik içeren başlıkları algılayabiliyor olsa da alaycı ve üstü kapalı hakaretler bu kontrolden kaçmış üzere görünüyor.

Yaşanan gelişmelerin akabinde bu cins müzik listelerinin tekrarlanması durumunda RTÜK’ün Spotify’a uyguladığı yaptırımların şiddeti de artabilir. Bu yüzden Spotify’ın oluşturulan müzik listesi ve podcast’leri çok daha ayrıntılı incelemesi gerekecek.

Peki siz RTÜK ve Spotify üzerinde uyguladığı yaptırım kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla