1. Ana Sayfa
  2. Haber

Rus roketinden vazgeçen Avrupa, Musk’tan yardım bekliyor

Rus roketinden vazgeçen Avrupa, Musk’tan yardım bekliyor
0

Rus roketinden vazgeçen Avrupa, Musk’tan yardım bekliyor

Ukrayna’ya yürüttüğü operasyon sonrasında Batılı ülkeleri karşısına alan Rusya, uzay iştiraklerini da iptal etmeye karar verdi. Daha evvel uçuşlarını Rusya’nın Soyuz roketleriyle gerçekleştiren Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ise ortada kaldı. ESA’nın gözünü SpaceX’e diktiği bildirildi.

ESA: SpaceX CEO’su Elon Musk’la görüşmek istiyoruz

Rusya’nın uzay mutabakatlarından çekilmesi sonrasında birçok ülkenin uzaya gitme planları değişti. Daha evvel Rusya’nın Soyuz roketlerini kullanan Avrupa Uzay Ajansı ise farklı bir ortak arayışında. Japonya, Hindistan ve SpaceX’in masada olduğunu belirten ESA Yöneticisi Josef Aschbacher, Elon Musk’la görüşmek istediğini aktardı.

rus roketinden vazgecen avrupa musktan yardim bekliyor 0 ATkZyj3K

Reuters’a konuşan ESA yöneticisi, şu anda “iki buçuk” seçeneğin gündemde olduğunu tabir etti. Verdiği demeçte, “Biri SpaceX, bu açık. Bir başkası muhtemelen Japonya’dır. SpaceX’in bunlardan daha fonksiyonel olduğunu söyleyebilirim ve katiyen ilgileniyoruz” formunda konuştu.

Henüz Rusya’ya alternatif bir roket bulamayan ESA, Fransız şirket Arianespace’in Ariane 6 roketini kullanmayı planlıyordu. Lakin Ariane 6’nın birçok sıkıntıyla karşılaştığını ve ESA için kâfi olmadığını söyleyen yetkililer, süreksiz tahlille ilerlemek istiyor.

Görüşmelerin keşif etabında kaldığını lisana getiren ESA Yöneticisi Josef Aschbacher, “Uygun olduklarından emin olmamız gerekiyor. Otobüse binme üzere bir şey değil” dedi. Ariane 6’nın yük taşımak için kullanılamayacağının altını çizdi.

rus roketinden vazgecen avrupa musktan yardim bekliyor 1 mKt4R8rJ

Avrupa şimdiye kadar küçük fırlatışlar için İtalyan Vega’ya, orta boyutlar için Rus Soyuz’a ve daha ağır vazifeler için Ariane 5’e güveniyordu. Yeni jenerasyon Vega C roketi geçen ay test edildi ve Ariane 6 ise gelecek yıla kaldı.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla