1. Ana Sayfa
  2. Haber

Rusya, Google’a 373 Milyon Dolar Para Cezası Kesti

Rusya, Google’a 373 Milyon Dolar Para Cezası Kesti
0

Rusya, Google’a 373 Milyon Dolar Para Cezası Kesti

Rusya, çoğu Ukrayna’daki savaşla ilgili olan “yasaklanmış içerikleri” YouTube’dan kaldırmadığı için Google’a para cezaları vermeye devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz hafta “aşırıcılık ve terörizmi” teşvik eden videolar nedeniyle 21.1 milyar ruble (~ 373 milyon dolar) ceza kesildi.

Rus düzenleyici kuruluş Roskomnadzor, defalarca yapılan talebe rağmen yasaklı içeriğin kısıtlanmaması nedeniyle Tagansky Bölge Mahkemesi’nin Googla’a ceza verdiğini söylüyor. Aslına bakılırsa Ukrayna savaşından önce bile Rusya ve Google arasında sorunlar yaşanmıştı. Rusya, şirketin verileri sakladığı yer konusunda Google’ı sıkıştırmıştı. Ayrıca Google web sitelerinde karşımıza çıkan arama sonuçlarını değiştirmediği için çeşitli problemler çıktı. Bir Rus mahkemesi, Aralık ayında yasa dışı içerik olarak adlandırdığı içeriği kaldırmadığı için Google’a 98 milyon dolar para cezası verdi.

Roskomnadzor, Mart ayında rahatsız edici YouTube videoları nedeniyle Google’a daha fazla para cezası vermekle tehdit etti. Ücretin yaklaşık 95.000 dolardan başlayacağı, ancak şirketin yıllık gelirinin %20’sine denk düşecek şekilde miktarın yükselebileceği vurgulandı. En son kesilen ceza ise arama devinin Rusya’daki cirosu üzerinden hesaplandı.

Google’ın parayı ödeyip ödemeyeceği bilinmiyor. Şirketin Rus yan kuruluşu yakın zamanda çeşitli nedenlerden dolayı iflas başvurusunda bulunmuştu. Google ayrıca Rusya’nın saldırganlığı nedeniyle YouTube da dahil olmak üzere Rusya’daki tüm reklamları askıya aldı. Ancak Google Haberler’in ülkede yasaklanmasına rağmen, YouTube halen erişilebilir durumda.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla