1. Ana Sayfa
  2. Haber

Rusya kendi uzay istasyonunu kuruyor!

Rusya kendi uzay istasyonunu kuruyor!
0

Rusya kendi uzay istasyonunu kuruyor!

Rusya’nın Uluslararası Uzay İstasyonu‘ndaki (ISS) varlığı Ukrayna’nın işgali sonucunda tartışılmaya başladı. İşgalin akabinde gelen yaptırımların üzerine batı ülkelerine olan bağımlılığını azaltmak isteyen Rusya, bu mevzuda da çalışmalarını hızlandırdı. Ukrayna işgali sonrası birçok yaptırıma maruz kalan ülke, Çin ve İran ile işbirliği yapma yolunda ilerliyor.

Rusya, ISS’den ayrılıyor

Rusya Federal Uzay Ajansı, Rus imali uzay istasyonunun nasıl görüneceğine dair birinci prototipi ortaya koydu. “Ross” lakaplı uzay istasyonunun bir modelini bir askeri fuarda gözler önüne serildi. Tüm bu gelişmeler, Moskova’nın ISS’yi terk etme ve yalnız başına hareket etme konusundaki ciddiyetini de gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Vladimir Putin‘in geçen ay Roscosmos’un başına geçmek üzere atadığı Yuri Borisov yaptığı açıklamada Rusya’nın 2024’ten sonra ISS’den ayrılacağını ve kendi yörünge istasyonunu geliştirmek için çalıştığını söyledi.

rusya kendi uzay istasyonunu kuruyor 0 Flthviuz

1998’de fırlatılan ISS, Kanada, Japonya ve 11 Avrupa ülkesini de içeren ABD-Rus liderliğindeki bir iştirak kapsamında Kasım 2000’den beri uzay araştırmalarına hizmet ediyor. ISS’nin 2030 yılına kadar da çalışmalarına devam edeceği belirtiliyor.

Diğer yandan NASA, Rusya’dan ayrılık hakkkında şimdi bir teşebbüs gelmediğini belirtiyor. Rusya ise şimdiden uzay istasyonu çalışmalarına başlamış durumda. Roscosmos uzay istasyonunun iki etaplı olarak uzaya fırlatılacağını belirtirken net bir tarih vermekten ise kaçındı.

rusya kendi uzay istasyonunu kuruyor 1 GeF3K8Hi

İlk fırlatma için dört modüllü bir uzay istasyonu öngörülüyor. Daha sonrasında ise 2 modül ve bir hizmet platformu daha uzay istasyonuna eklenecek. Uzay istasyonu tam kapasite ile çalışmaya başladığında 4 kozmonot (astronot) ve bilimsel ekipman için kâfi olacağı düşünülüyor.

Uzay istasyonunun birinci basamağı 2025 yılında uzaya fırlatılıyor

Roscosmos, istasyonun Rus kozmonotlarına Dünya’yı izlemek için mevcut durumdan çok daha geniş imkanlar sağlayacağı argümanında. İstasyonun birtakım modülleri için dizaynların tamamlandığını belirten uzay ajansı, öbür kısımlar üzerindeki çalışmaların ise devam ettiğini açıkladı.

rusya kendi uzay istasyonunu kuruyor 2 JJqjNvzq

Gelen haberlerde, uzay istasyonunun birinci evresi için 2025-26 yılları maksat gösterilirken, en geç 2030 yılında ilk basamağın tamamlanacağı bildiriliyor. İkinci ve son aşam için ise 2030-35 yılları gösteriliyor. Rusya’dan bu gaye doğrultusunda ilerleyen günlerde yeni çalışmalar görmemiz de olası.

Peki siz Rusya’nın kendi uzay istasyonu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla