1. Ana Sayfa
  2. Haber

Rusya, uzaydaki en büyük ortaklığını bitiriyor!

Rusya, uzaydaki en büyük ortaklığını bitiriyor!
+ - 0

Rusya, uzaydaki en büyük iştirakini bitiriyor!

Ukrayna’ya başlattığı işgalin akabinde uzay projelerinden çıkmaya başlayan Rusya, en büyük iştirakini iptal edeceğini açıkladı. Uzay kurumu Roscosmos, 2024’ten Memleketler arası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılacaklarını söyledi. Rusya ayrıyeten kendi özel istasyonunu yapacağını açıkladı.

Rusya, 2024’te ISS’ten çıkıp kendi istasyonunu yapacak

Roscosmos Şefi Yuri Borisov ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ortasındaki son görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktı. Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndaki misyonlarını 2024’e kadar bitireceğini ve akabinde ISS’ten ayrılacağını açıkladı.

rusya uzaydaki en buyuk ortakligini bitiriyor 0 3C2VgSCk

1998 yılında hizmete açılan ISS’in kurucu ülkelerinden biri olan Rusya, Ukrayna’ya başlattığı işgal yüzünden Batılı ülkeleri karşısına aldı. Uzaydaki mutabakatların geleceği meçhul olsa da, Batılı ülkeler ve Rusya ortasındaki yeni iştirakler da kuruldu. Örneğin NASA, SpaceX ve Roscosmos uzaya astronot göndermek için birlikte çalıştı.

Roscosmos’a bu ayın başlarında atanan yönetici Yuri Borisov, uzaydaki önceliklerinin kendi istasyonlarını inşa etmek üzere olacağını söyledi. Son yıllarda Çin’in de misal bir strateji izlediğini ve ISS’e rakip istasyon geliştirdiğini hatırlatmak gerekiyor. Rusya’nın, Çin’in istasyonuna katılıp katılmayacağı ise belgisiz.

Putin’le yaptığı görüşmenin akabinde açıklamalarda bulunan Borisov, “Ortaklarımıza karşı tüm yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz, fakat 2024’ten sonra istasyondan ayrılma kararı aldık” sözlerini kullandı.

rusya uzaydaki en buyuk ortakligini bitiriyor 1 zfEPm8JU

Daha evvel benzeri bir muahede iptali Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) geldi. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Rusya ortaklığıyla 2016 yılında başlatılan ExoMars görevinin büsbütün iptal edildiği belirtildi. ESA’nın 2016’daki bilgilendirmesine nazaran, vazife için 1,3 milyar dolarlık bütçe ayrılmıştı.

Siz Rusya ISS kararı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla