1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak
0

rusya yonga gereksinimini cinden karsilayacak 0 rTYRbVVI

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar tıpkı ambargoyu yaşayan Çin’in kendi imkânları ile ürettiği KaiXian işlemcileri Rus sistemlere hayat verecek.

Rusya ve Çin iş birliği

Rusya’nın daha evvel Çin’de yonga ürettireceği haberleri gündeme gelmişti. Batıdan x86 teknolojileri ithal eden Rusya ayrıyeten ARM ve RISC-V tabanlı sistemler de geliştiriyordu. Bununla birlikte Intel, AMD ve ARM firmaları ile alakaları kesilince RISC-V yetersiz kaldı.

Rusya, dev yatırım planını açıkladı: İşte ayrıntılar

1 ay evvel eklendi

Gelen bilgilere nazaran Çin’in KaiXian işlemcileri Rus sistemlerde uzunluk göstermeye başladı. KaiXian işlemciler VIA’nın lisansları üzerinde tasarlandı. Biraz daha olgun üretim süreçleri nedeniyle yavaş kalsa da çabucak tüm işletim sistemlerine ve uygulamalarına takviye nedeniyle kıymetli bir avantaja sahip.

Rus Dannie anakart üreticisi 8 çekirdekli ve dahili grafik üniteli KaiXian KX-6640MA işlemcisini kullandığı MBX-Z60A micro-ATX modelini piyasaya sürdü. Anakartta çift DDR4 slotu, kablosuz M.2 slotu, iki adet PCIe x16 slotu, USB, HDMI girişleri üzere bileşenler yer alıyor.

Mevcut standartları desteklediği için Batılı işlemcilerin yerini alması daha kolay olacak. Ayrıyeten ahenk sorunu da olmayacak. Bu, Rusya’nın işini kolaylaştırıyor. Çin ise işlemcileri için yeni bir müşteri bulmuş durumda.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Rusya ve Çin münasebetleri derinleşiyor

Kaynak: Forumdonanımhaber

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla