1. Ana Sayfa
  2. Haber

Rüzgar çiftliklerinin verimini artırmak mümkün!

Rüzgar çiftliklerinin verimini artırmak mümkün!
0

Rüzgar çiftliklerinin randımanını artırmak mümkün!

Fosil yakıtlara veda edilirken insanlık yavaş yavaş yenilenebilir enerjiyi benimsemeye başlıyor. Yenilenebilir gücün merkezinde ise güneş ve rüzgar yer alıyor. Bu iki güç tipinin randımanı şimdilik sonlu olsa da uzmanlar bu bahiste çalışmalarını devam ettiriyor.

Küçük bir değişiklik ile rüzgar çiftliği verimliliği kıymetli oranda artabilir

Bilim insanları, rüzgar çiftliklerini daha verimli hale getirmenin bir yolunu bulduklarını açıkladılar. Bu sistem ile rüzgar çiftliklerinin randımanı artarken fazladan bir yatırıma gerek duyulmuyor olması ise en büyük avantaj olarak öne çıkıyor.

Rüzgar türbinleri bağımsız üniteler olarak denetim çalışır. Sistemler sadece kendi güç üretimlerini maksimize ederler. Çalışan bir rüzgar türbini ise oluşturduğu türbülans ile başkalarına tesir ederek randımanlarının düşmesine neden olabilir. Rüzgar türbinlerini birbirlerinden uzak pozisyonlandırmak bir tahlil olsa, bu durum maliyetleri artıracağı üzere pratik olmaktan da uzak.

ruzgar ciftliklerinin verimini artirmak mumkun 0

MIT’den İnşaat ve Etraf mühendisliği yardımcı doçent Michael F. Howland, rüzgar türbinlerini ferdî yerine toplu olarak optimize etmeyi savunuyor. Hindistan’da yapılan gerçek dünya testlerine dayanarak konuşan bilim insanı, kişisel türbinler optimize edilip, rüzgar akışı toplu olarak modellenirse bir rüzgar çiftliğinin güç üretiminin artırılabileceğini ortaya koyuyor.

Howland birlikte çalışan türbinlerin çok daha verimli çalışacağını ve bu sayede daha verimli bir biçimde güç üretilebileceğini düşünüyor. Yapılan çalışmalar sonucunda merkezi bir denetim sistemi ile uygun şartlar altında rüzgar çiftliğini randımanının yüzde 32’ye kadar artacağı söz ediliyor.

ruzgar ciftliklerinin verimini artirmak mumkun 1 GvrOhRSG

Diğer yandan, dünyanın mevcut rüzgar türbinleri bu sistemle çalıştırıldığında, yüzde 1.2’lik bir genel güç güzelleştirmesinin bile yılda 31 terawatt-saatten fazla ek elektrik üreteceğini iddia ediliyor. Bu ölçü yaklaşık olarak 3 bin 600 rüzgar türbininin çalışmasına eş kıymet. İşin maddi boyutuna bakıldığında ise rüzgar santralleri için yaklaşık 950 milyon dolarlık ekstra gelir manasına geliyor.

Ortaya konan sistem, her türlü coğrafik pozisyonda yararlı olma potansiyeline sahip. Bu çalışma için yazılım değişikliği dışında rastgele farklı bir sisteme gerek duyulmuyor olmayışı ise bir öteki avantaj olarak öne çıkıyor. Ayrıyeten daha sık olarak konumlandırılacak rüzgar türbinleri ile alandan da tasarruf sağlanması da bir başka kıymetli nokta.

Ortaya konulan bu çalışma doğrultusunda şimdiden çalışmalar başlamış durumda. Pekala siz rügar çiflikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla