1. Ana Sayfa
  2. Haber

RX 7000 Ekran Kartlarıyla Güç Tüketimi Artacak

RX 7000 Ekran Kartlarıyla Güç Tüketimi Artacak
0

RX 7000 Ekran Kartlarıyla Güç Tüketimi Artacak

Son birkaç yılda ekran kartlarıyla artan güç tüketimi kullanıcılar tarafından sürekli tepki görüyor. ‘Ada Lovelace’ mimarisiyle birlikte gelen RTX 40 serisi ekran kartlarının yüksek güç tüketeceğini zaman zaman söylüyoruz. Öte yanda ise AMD’nin yepyeni RDNA 3 mimarisi ve Radeon RX 7000 serisi ekran kartları var.

Tom’s Hardware, AMD’den Sam Naffziger ile yaptığı röportajda çeşitli sorular sordu. Bu kişinin uzun yıllar boyunca AMD bünyesinde çalıştığı ve birçok projede yer aldığı söyleniyor. Görünüşe göre verimlilik ve güç tüketimi konusu yeni nesil mimarilerde büyük rol oynayacak. AMD, RDNA 3 ile birlikte RDNA 2 mimarisine göre >%50 daha iyi güç verimliliği sunacağını iddia etmişti. Ancak rakipler güç tüketimiyle birlikte performansı artırdıkça AMD de bu yolu seçmek zorunda kalacak.

rx 7000 ekran kartlariyla guc tuketimi artacak 0 KeEXq8XI

Kıdemli Başkan Yardımcısı, Kurumsal Üye ve Ürün Teknolojisi Mimarı olan Sam Naffziger şu sözleri söylüyor:

Oyun ve bilgi işlem performansına olan talep hızla artıyor ve aynı zamanda temeldeki süreç teknolojisi (ve gelişme oranı) oldukça çarpıcı bir şekilde yavaşlıyor. Yani güç seviyeleri yükselmeye devam edecek. Şimdi bu eğriyi dengelemek, çok önemli verimlilik iyileştirmeleri yapmak için uzun süreli bir yıl haritamız var.

Performans kraldır. Ancak rekabet bunu gerektiriyorsa, tasarımlarımız güç açısından daha verimli olsa bile güç seviyelerini yükseltmemiz gerekebilir.

Naffziger, rekabet gerekçeleriyle birlikte AMD’nin güç tüketimini daha da yukarı çekmek zorunda kalacağına dikkat çekiyor. NVIDIA’nın yaklaşmakta olan GeForce RTX 40 serisiyle birlikte TDP değerlerinin 600W, güç sınırlarının 800W seviyelerine erişebileceği konuşuluyor. Uzun lafın kısası, AMD Radeon RX 7000 serisi ekran kartları benzer şekilde daha yüksek güç tüketecek.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla