1. Ana Sayfa
  2. Haber

Ryzen 7000 ‘Zen 4’ Masaüstü İşlemciye Delid Yapıldı

Ryzen 7000 ‘Zen 4’ Masaüstü İşlemciye Delid Yapıldı
0

Görünüşe göre AMD’nin Zen 4 tabanlı işlemcileri overclock ustalarının eline geçmeye başladı. TecPowerUP, adı açıklanmayan bir hız aşırtmacının yaklaşmakta olan Ryzen 7000 CPU ile ‘delid’ yaptığını söylüyor.

Maalesef yalnızca tek bir fotoğraf paylaşılmış ve yonganın kendisini göremiyoruz. Ancak entegre ısı yayıcı (IHS) gerçekten çok kalın görünüyor. Öte yandan CPU’nun etrafına yerleştirilmiş kapasitörleri de hesaba katarsak bu CPU’lara delid yapmak oldukça zor olmalı. Bununla birlikte hem G/Ç kalıbı hem de CCD’lerin lehimlenmiş olduğunu belirtelim. IHS ayrıca dışarı doğru çıkıntı yapan noktalarından yapıştırılmış görünüyor.

ryzen 7000 zen 4 masaustu islemciye delid yapildi 0 mbepIbmu

Görmüş olduğunuz entegre ısı yayıcının üst kısmındaki ikili yongaların (CCD) izini gösteriyor. Altta görünen tek bölüm ise I/O kalıbının oturduğu yer. Bu arada I/O biriminin RDNA 2 entegre GPU’yu içinde barındıracağını bir kez daha hatırlatalım. Yapılan denemeden sonra Zen 4 CPU hayatta kaldı mı bilmiyoruz. Görseli paylaşan kişi ise muhtemelen bunu gizli şekilde yaptı ve kaynak paylaşılmıyor.

Ryzen 7000 serisi, her biri sekiz adede kadar Zen 4 çekirdeği taşıyan çift yongalı tasarıma sahip olacak. Masaüstü için yeni Ryzen çipler bu sonbaharda resmi olarak piyasaya çıkıyor.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla