1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Sağlık uygulamasını kaldıran Google’a tepki yağıyor!

Sağlık uygulamasını kaldıran Google’a tepki yağıyor!
0

Sağlık uygulamasını kaldıran Google’a reaksiyon yağıyor!

Google, çocuk diyabet hastaları tarafından kullanılması için geliştirilen bir sağlık uygulamasını Play Store’dan kaldırdı. Tip-1 diyabet hastaları için NHS (İngiltere’de sıhhat kurumu) tarafından önerilen uygulamanın, Google’ın siyasetlerine uymayarak kısa bildiri gönderdiği belirtildi.

Diyabet uygulaması, Google siyasetlerine uymuyor iddiası

CamAps FX isimli sıhhat uygulaması, bir siredir Google’ın kurallarıyla boğuşuyor. Bilhassa diyabet hastası olan çocuklar için ebeveynlere ihtar bildirileri gönderen CamAps FX’in, Google’ın kurallarına uymadığı ifade edildi.

saglik uygulamasini kaldiran googlea tepki yagiyor 0 6fXtqPJZ

Geliştirici şirket Camdiab’ın açıklamasına nazaran CamAps FX, diyabet ikazlarını SMS üzerinden gönderme yeteneğine sahip. Google ise bunu yalnızca kısa ileti uygulaması olarak seçilen uygulamanın yapabileceğini söylüyor. Bu yüzden geliştirici, iletileri “yüklü ölçüde ödeme” yaparak bulut hizmeti üzerinden göndermek zorunda.

Çocukların glikoz düzeyini takip eden ve olağanın dışında olması durumda ebeveynlere ikaz bildirisi gönderen CamAps FX, Cambridge Üniversitesi araştırmacılar tarafından geliştirildi ve NHS tarafından kullanımı önerilen bir uygulama.

BBC’nin haberine nazaran İngiltere’de yaklaşık 400 bin kişi tip-1 diyabet hastası. Fakat diyabet uygulaması halihazırda Play Store’dan kaldırılmış durumda. Şimdilik Amazon Appstore’u tercih eden geliştirici, uygulamayı ayrıyeten kendi web sitesinden sunuyor.

saglik uygulamasini kaldiran googlea tepki yagiyor 1 nfRunUeb

Uygulamanın bluetooth aracılığıyla yakındaki aygıtlara ileti gönderebildiği söz edildi. Yani Google, ya kurallarına uyması için yalnızca bu özelliğin kullanılmasını isteyecek ya da NHS’nin önerdiği bu sıhhat yazılımına istisna uygulayacak.

Peki siz Google ve diyabet uygulaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla