1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

SEO Nedir?

SEO Nedir?
seo-uyumlu-web-sitesi-acmak
+ - 0

SEO Nedir? Arama Motoru Optimizasyonu için Başlangıç ​​Kılavuzu

Arama motoru optimizasyonu (SEO), sitenizin organik trafiğini iyileştirme sürecini ve Google, Bing ve diğer arama motorları gibi arama motorlarında sıralamasını ifade eder. 

Bu, sitenizin teknik durumunu izlemenin yanı sıra yüksek kaliteli içerik oluşturmayı da içerir.

SEO Nasıl Çalışır?

SEO, arama motorlarını, içeriğinizi kullanıcıların sorunlarına en iyi çözüm olarak önermeye ikna etme sanatıdır.

Web sayfalarında bilgi toplamak için arama motoru botları, bir dizin oluşturmak için siteleri “tarar”. Worldwide Web’i biraz örümcek ağı gibi düşünebilirsiniz – botlar (veya bu örnekte örümcekler) bağlantılarla sayfadan sayfaya gider.

Botlar bu bilgiyi aldığında bir dizin oluşturulur. Arama motoru algoritmaları daha sonra, kullanıcılar belirli bir sorgu yazdığında arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) hangi sayfaların nerede görünmesi gerektiğini belirlemek için yüzlerce sıralama faktörüne dayalı olarak dizini inceler.

Bunun “ayarla ve unut” türünde bir süreç olmadığını unutmayın – arama motoru optimizasyonu, sonuçta, ağırlıklı olarak sayfaları optimize etmeye odaklanır. Bu, içeriğinizi güncel tutmak, alakalı anahtar kelimeleri hedeflemek için bilgi eklemek, sitenize alakalı geri bağlantılar kazanmak ve çok daha fazlası anlamına gelir.

SEO Neden Önemlidir?

Arama motoru optimizasyonu sitenize “ücretsiz” trafik getirir — yani, bir kullanıcının sorgusuna yanıt veren yüksek kaliteli sayfalar SERP’nin en üstünde görünür ve tıklamalar için ödeme yapmanız gerekmez.

Aynı SERP’de, genellikle ücretli sonuçlar da vardır; soldaki ‘Reklam’ simgesiyle tanımlanabilirler. Bir kullanıcı ücretli bir sonuca tıklayıp siteyi ziyaret ettiğinde, reklamveren bu ziyaret için arama motoruna ödeme yapar.

Not : SERP : Search Engine Result Page

seo nedir

Hem ücretli hem de organik trafik etkili olabilir, ancak ücretsiz, sürekli trafiğin avantajlarından yararlanmaya devam etmek için SEO stratejinizin zirvesinde kalmak faydalıdır (yüksek kaliteli içerik oluşturuyorsanız!).

SEO Nasıl Öğrenilir?

SEO sabır ve azim gerektiren bir teknolojidir. Konu ile alakalı kitap satın alarak uzmanlarından bu konuyu en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz. İnternetteki kaynaklar bu konu hakkında kısıtlı bilgiler ile doludur.

Dikkate alınması gereken farklı SEO türleri olduğunu unutmayın. Birçok SEO uzmanı belirli alanlarda uzmanlaşırken, stratejinize bütünsel bir yaklaşım benimsemek ve tüm temellerinizi kapsamak çok önemlidir:

  • Teknik SEO : Web sitenizin arama motorlarının erişebileceği şekilde ayarlandığından emin olmak için indeksleme, tarama, site hızı, web sitesi mimarisi, yapılandırılmış işaretleme ve daha fazlasını içerir.

  • Yerel SEO : İşletmeniz için yerel bir varlık kazanmak ve Google My Business profilinizi korumayı, incelemeleri yönetmeyi, sesli aramayı optimize etmeyi vb. içerir.

  • Sayfa İçi SEO : İçeriği, resimleri, başlık etiketlerini, dahili bağlantıları ve esasen gerçek web sayfasındaki her şeyi içerir. 

  • Sayfa Dışı SEO : Geri bağlantılar oluşturmak, bir sosyal medya stratejisi uygulamak, etkileyici pazarlamaya katılmak ve daha fazlası dahil olmak üzere, sıralamaları etkilemek için kendi web sitenizin dışında gerçekleştirilen eylemleri içerir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır? 

Arama motorlarının temel amacı kullanıcılarını memnun etmektir. Bir kullanıcı bir şey aradığında en iyi sonuçları sağlamak isterler. Birisi Google, Bing veya Yahoo gibi bir arama motorunu kullandığında, bir sorunun çözümünü veya bir sorunun yanıtını arıyorlar. Bu motorlar, en yararlı, ilgili ve güvenilir yanıtı veya çözümü sağlamak ister.

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla