1. Ana Sayfa
  2. Haber

Şimdiye kadarki en eski karanlık madde bulundu!

Şimdiye kadarki en eski karanlık madde bulundu!
0

Şimdiye kadarki en eski karanlık unsur bulundu!

Evrenimizin dört bir yanında bilimin çözemediği en büyük gizemlerden biri yatıyor. Karanlık unsurlardan bahsediyoruz. Pekala bu karanlık unsur nerede bulunuyor? Nedir bu karanlık unsur? Karanlık hususun tüm etrafımızı sardığını biliyoruz fakat ne olduğu hakkında hâlâ teorilerden öteye geçebilmiş değiliz.

12 milyar yıl öncesine ilişkin karanlık husus haleleri bulundu

İçerisinde bulunduğumuz Samanyolu dahil olmak üzere galaksiler büyük bir süratle dönüyorlar. Bu derece yüksek süratte dönerken, fizik kuralları gereği galaksilerin içerisinde bulunan tüm cisimlerin dışarı hakikat savrulması gerekiyor. Lakin bir nedenden dolayı bu durum yaşanmıyor.

İşte bu noktada karanlık unsurlar devreye giriyor. Bilim insanları galaksilerin yüksek süratte dönmeleri sonucunda dağılmamaları için bir husus tarafından çevrelenmiş olması gerektiği konusunda birleşiyor. İşte galaksileri çevrelediğini düşündüğümüz ve hale biçiminde olan bu şeye karanlık husus diyoruz.

simdiye kadarki en eski karanlik madde bulundu 0 6r3JvOFd

Sadece var olduğunu düşündüğümüz karanlık maddeyi ne görebiliyoruz ne de hissedebiliyoruz. Lakin tekrar de bilim insanları karanlık hususun takibine devam ediyor. Galaksileri bir ortada tuttuğuna inanılan bu fenomenin büyük patlamadan beri evrenimizin bir modülü.

Araştırmalarına devam eden bilim insanları, karanlık unsur hakkında dikkate kıymet yeni bulgular yayınladı. Daha evvel incelenmemiş karanlık husus haleleri derin uzay bölgesinde tespit edilmiş durumda. Her biri eski bir galaksinin etrafında yer alan karanlık unsur şimdiye kadarki en uzak bölgeyi temsil ediyor.

simdiye kadarki en eski karanlik madde bulundu 1 v7MjZTyW

Yayınlanan bu çalışma üzerine yapılan bir araştırmaya nazaran, bu girdaplar 12 milyar yıl öncesine, Büyük Patlama’dan iki milyar yıl sonrasına kadar uzanıyor. Uzmanlar, insanlık tarafından şimdiye kadar incelenen en eski karanlık unsur halkalarının bulunduğuna inanıyor. Bu buluş ile birlikte kozmolojinin bir sonraki kısmının başlangıcına göz atıyor olabiliriz.

Nagoya Üniversitesi’nden ve çalışmanın muharriri Hironao Miyatake mevzu hakkında yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

O periyoda yeni bir pencere açtığımız için memnunum. 12 milyar yıl evvel her şey çok farklıydı. Şu anda olduğundan daha fazla oluşum sürecinde olan galaksiler görüyorsunuz; birinci galaksi kümeleri de oluşmaya başlıyor.

Peki siz bulunan en eski karanlık unsur hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla