İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

SpaceX, bir ülkeyi daha Ay’a götürdü

SpaceX, bir ülkeyi daha Ay’a götürdü
+ - 0

SpaceX, bir ülkeyi daha Ay’a götürdü

Güney Kore ve SpaceX ortasındaki birinci Ay misyonu başladı. SpaceX, Kore Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO) isimli Ay aracını Falcon 9 roketiyle fırlattı. Misyonun yaklaşık dört ay kadar sürmesi ve KPLO’nun Ay yörüngesine oturması bekleniyor.

SpaceX ve Güney Kore, KPLO ile Ay’a seyahat ediyor

Geçtiğimiz saatlerde ABD’de gerçekleşen fırlatmanın birinci kademesi başarılı oldu. Misyon kapsamında Falcon 9 roketiyle birlikte KPLO yahut öteki ismiyle Danuri aracı fırlatıldı. Bu, Güney Kore’nin birinci Ay göreviyken tıpkı vakitte SpaceX’in Ay’a gerçekleştirdiği ender uçuşlardan biri manasına geliyor.

NASA ve Güney Kore’nin uzay ajansı Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü tarafından tasarlanan KPLO isimli uzay aracı, dört aylık bir seyahat sonrasında Ay yörüngesine oturmak istiyor. KPLO, gayesine ulaşmak için ballistic lunar transfer (BLT) sistemine güveniyor.

Bu; Dünya, Güneş ve Ay’ın yer çekimini kullanacağı manasına geliyor. Öteki Ay vazifelerine nazaran daha az maliyetli olması için BLT tekniğini deneyen Güney Kore’nin Ay’a ulaşması da daha uzun sürecek. Hesaplamalar dört buçuk ay sonrasını (Aralık ortası gibi) işaret ediyor.

Danuri aracının Ay’ın yörüngesine oturmasıyla birlikte araştırma vazifelerine başlaması isteniyor. Bu misyonlar kapsamında Ay yüzeyini araştırarak uzay teknolojileri geliştirmek üzere amaçlar bulunuyor.

Bu misyon kapsamında Güney Kore, Ay üzerinde araştırmalar yapan ülkeler kervanına katıldı. Daha evvel ABD, Rusya, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ve Çin Ay misyonları yürüttü.

spacex bir ulkeyi daha aya goturdu 0 dJQrAgO6

Danuri’nin SpaceX için de kıymetli olduğunu belirtmek gerekiyor. Zira uzay şirketinin genel amacı ISS ve Mars yörüngesine fırlatış yapmak tarafında. Daha evvel İsrail ile başlattığı Beresheet görevi Ay’ın yüzeyine çarparak başarısız olmuştu.

Peki siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla