1. Ana Sayfa
  2. Haber

SpaceX’in Starship roketi uçuşa bir adım daha yaklaştı!

SpaceX’in Starship roketi uçuşa bir adım daha yaklaştı!
0

SpaceX’in Starship roketi uçuşa bir adım daha yaklaştı!

SpaceX, uzay misyonlarına devam ederken başka yandan da yeni jenerasyon fırlatma sistemlerini geliştirmeye devam ediyor. Şirket yeni kuşak Starship roketini yakın vakitte uzaya göndermeyi planlıyor. Bunun için gerekli müsaadeleri alan SpaceX, yeni roketinin başarılı testlerine bir yenisini ekledi.

SpaceX, Mars’a bir adım daha yaklaştı

SpaceX, geçtiğimiz gün Üstün Heavy iticilerinin statik yangın testini başarılı bir formda geride bıraktı. Şirket böylece Starship’in birinci yörüngesel test uçuşuna da bir adım daha yaklaşmış oldu. Başarılı geçen test Starship programı için değerli bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Şirketin daha evvel yaptığı itici testleri fırlatma rampasıda meydana gelen bir patlama ile sonuçlanmıştı. Patlamanın üzerinden yalnızca birkaç hafta geçmesine karşın SpaceX’in testi başarılı bir halde tamamlamış olması da bu olayda dikkat çeken bir öbür ayrıntı olarak gösterilebilir.

Test sırasında Starship’i yörüngeye çıkaracak 33 motor yerine yalnızca iki Raptor motoru ateşlendi. Testin tamamı ise yalnızca birkaç saniye sürdü. Durağan yangın testleri sırasında, motorlar ateşlemeye kadar çalışır vaziyette olur. Motorlar çalışmasına karşın roket ise fırlatma rampasından ayrılmaz. Böylelikle mühendisler, gerçek bir fırlatma öncesinde motorun performansı hakkında fikir sahibi olabilirler.

İki basamaklı Starship, Üstün Heavy iticiler ve 50 metre yüksekliğindeki üst kısımdan oluşuyor. Toplamda 120 metre yükseliğine ulaian uzay aracı tamamane tekrar kullanılabilir formda tasarlandı. SpaceX’in Starship roketi, Elon Musk’ın “insanları çok gezegenli yapma” amacının kıymetli bir modülü.

spacexin starship roketi ucusa bir adim daha yaklasti 0 R9uMjaMt

SpaceX, Starship’in birinci yörünge uçuşu için şimdi net bir tarih vermiş değil. Elon Musk ise yeni jenerasyon uzay araçlarının birinci başarılı yörünge uçuşu için önümüzdeki 1 ile 12 ay ortasındaki süreci amaç gösterdi. Testler bu biçimde muvaffakiyetle devam ederse bu mühlet kısalabilir.

Bizler de Starship’in bir an evvel uzaya yanlışsız yol almasını bekliyoruz. Pekala siz SpaceX ve Starship roketi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla