1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Stabilcoin Nedir? En Yeterli 10 Stabilcoin 2022

Stabilcoin Nedir? En Yeterli 10 Stabilcoin 2022
0

Kripto para ünitesi dünyanın en yaygın teknolojilerinden biri haline geldi. Bir kişinin dijital alana girebilmesi için artık herkesin en azından bu teknoloji hakkında bilgi sahibi olması zarurî hale geldi.

Kripto para ünitesi, genel iştiraki azaltan ve mal ve hizmetler için kullanılabilir bir değişim platformu olarak kullanımını (genel olarak) sınırlayan, herkesin bildiği üzere değişkendir. Stabilcoin, bir kripto para ünitesinin düşük oynaklıklı bir versiyonudur. Oynaklığı azaltmak, kripto parayı istikrarlı bir varlıkla desteklemek de dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde sağlanabilir.

Stablecoinler, varlıklarını kripto alanında tutmak isteyen yatırımcılar için yararlıdır. Kriptodan fiat para ünitesine geçmek değerli ve vakit alıcı olabilir. Stablecoin’ler, yatırımcılara her iki dünyanın da en düzgününü sunar.

Stabilcoin Nedir?

Stablecoin, fizikî bir varlık tarafından desteklenen bir çeşit kripto para ünitesidir. Kripto para ünitesinde, piyasa oynaklığının korunması her vakit büyük bir soru işareti olmuştur ve bu, stabilcoin sistemi tarafından harika bir biçimde yanıtlanmıştır. Fizikî varlıkların ve kripto varlıklarının bu kombinasyonu, sabit paraların piyasa oynaklıklarını muhafazasını sağlar. Piyasa dalgalanması, her türlü kripto varlığı için temel meseledir. Stabilcoin’lerin aktifliği ile olumsuz yanılgılar, yani kriptoyu fizikî bir varlıkla sabitleyerek düzeltilir. Stabilcoin gelişimikullanıcıların sabitlenmiş fizikî varlığın piyasa kıymetini ve başka fonksiyonlarını almasına imkan tanır. Fiziki varlığın en değerli ögesi, günlük olarak piyasa dalgalanmaları yaşamamasıdır. Dalgalanmalar olacak ancak çok küçük olacak ve kripto para üniteleri üzere büyük ölçekte olmayacak. Altın, elementler, prestiji para, metal, gayrimenkul vb., kripto parayı sabitlemek için sıklıkla kullanılan fizikî varlıklardır. Bu fizikî varlıklar, işletmeler için sabit para geliştirme için kullanılır.

En Güzel 10 Stablecoin Listesi

Tether (USDT)

Tether, birinci olarak 2014 yılında bulunan çok tanınan bir sabit paradır. Bu, kripto alanında birkaç yıldır en çok kullanılan sabit paralardan biridir. Tether, prestiji para ile sabitlenmiş bir sabit paradır. Bu stabilcoin ile ilgili birincil faktör, ABD doları ile değiştirilebilmesidir. Bu stabilcoin, dijital alanda düşük riskli ticaretin ve piyasa aykırısı manipülasyonun özüdür.

Dai (DAI)

Dai, Ethereum tabanlı para ünitesi tarafından desteklenen ve stabilize edilen eşsiz bir sabit paradır. Birinci etapta, bu sabit para MakerDAO kasasına yatırılır, akabinde bu sabit para, kullanıcının Dai sabit parasını kullanması için teminat misyonu görür. Bu stablecoin’in pahası ABD dolarından fazla olduğu için MarketDAO, stabilcoini 1:1 oranında ABD dolarına sabitleyerek teminat altına alır. Dai, Tether ile karşılaştırıldığında, piyasa hayli oynak lakin yeniden de çok tesirli.

Binance USD (BUSD)

Binance USD, kripto pazarındaki en tanınan sabit paralardan biridir. Bu sabit paralar Binance şirketinden üretilir. Temel olarak, nakit paraya, daha spesifik olarak ABD dolarına sabitlenmiş Binance kriptodur. Bu, piyasada en çok kullanılan sabit paralardan biridir.

stabilcoin nedir en yeterli 10 stabilcoin 2022 0 JAJrjmaw

TrueUSD (TUSD)

TrueUSD büsbütün teminatlandırılmış bir stabilcoindir. Bu stablecoin, yüksek seviyede korunuyor ve doğrulanmış bir ERC-20 tokeni. Bu stablecoin, ABD doları tarafından destekleniyor ve birden fazla tanınan stabilcoin üzere 1:1 oranında tutuluyor. Ek olarak, TrustToken platformunda geliştirilen önde gelen kripto para ünitesidir.

USD Coin (USDC)

USD Coin, Circle ve Coinbase ortasında bir ortak teşebbüs olan Center isimli bir alan ismi tarafından verilen tanınan bir sabit paradır. Bu stablecoin, ABD dolarına dayalı varlıklara sabitlendi. Bu varlıklar, Amerika Birleşik Devletleri finans kurumları tarafından düzenlenmektedir. Bu stabilcoin, kripto pazarında geniş bir kullanım alanına sahiptir, lakin daha çok merkezi olmayan finans düzeneklerinde kullanılır.

Digital Gold Token (DGX)

Digital Gold Token, altın tarafından desteklenen bir sabit paradır. Bu stabilcoin, Ethereum blok zincirinde geliştirilmiştir. Bu stablecoin, istikrarlı piyasa oynaklığı için altına güvenen dijital meraklılar için hayli tesirlidir. DGX tokeni, dijital alanda sabitlenmiş bir paha deposudur.

Pax Doları (PAX)

Pax Dollar, ABD dolarına sabitlenmiş bir sabit paradır. Bu tıp stabilcoin, Ethereum blok zincirinde çalışır. Şu anda, kripto tablosunun saflarında kademeli olarak yükseliyor.

Nötrino USD (USDN)

Neutrino USD, algoritma tabanlı kripto teminatlı bir sabit paradır. Bu stablecoin, ABD doları tarafından destekleniyor. Bu stabilcoin ihraç, stake, teminatlandırma ve ödül ödemeleri üzere uygulamaları içerir. Ve bu uygulamalar şeffaftır ve yönetişimleri akıllı kontratlarla teminat altına alınır.

TRIBE

TRIBE, Fei protokollerine yönetişim sağlayan Ethereum tabanlı bir sabit paradır. Bu sabit para, FEI ismi verilen başka bir merkezi olmayan sabit para sağlar. Bu, son vakitlerde en tanınan stabilcoinlerden biridir.

Son Kelamlar

Kripto para ünitesi, dijital alandaki iş platformlarının birçok için trend olan ve ana akım bir alan haline geldi. Muazzam piyasa dalgalanmaları, işletmeleri bu alandan uzaklaşmaya ve bir alternatif aramaya zorladı. Stablecoin geliştirme, bu kusura bir tahlil sağlamak ve kaybedilen işi geri getirmek için özel olarak tanıtıldı. Stabilcoin’in birincil yeteneği, piyasa oynaklığını korumaktır. Bu, dijital alana çok çeşitli yeni işletmeler getirdi.

Stablecoin geliştirme, kripto pazarındaki bir sonraki büyük şey olarak kabul ediliyor. İş platformlarının kapsamlı mükafatlar ve karlar için bu alana girmesiyle birlikte, istikrarlı paraların gelecekte dijital iktisadın itici gücü olacağı varsayım ediliyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla