1. Ana Sayfa
  2. Haber

Steve Jobs’un Apple-1 Prototipi Açık Artırmaya Çıktı

Steve Jobs’un Apple-1 Prototipi Açık Artırmaya Çıktı
0

Steve Jobs’un Apple-1 Prototipi Açık Artırmaya Çıktı

Geçtiğimiz hafta çevrimiçi açık artırmada önemli bir teknolojik cihaz ortaya çıktı: Steve Wozniak tarafından monte edilen, Steve Jobs’a ait olduğu iddia edilen bir prototip Apple Computer A. PCB’si için şu anda 278.000 dolar teklif edilmiş, ancak açık artırmanın sonuna kadar (19 Ağustos) bu rakamın 500.000 doları aşması bekleniyor.

steve jobsun apple 1 prototipi acik artirmaya cikti 0 vTPRmXtn

Apple-1 prototipinin MOS 6502 CPU @ 1 MHz, 40 x 24 karakter ekran çıkışı, 4 KB RAM ve 456 KB depolama alanı sunduğu tahmin ediliyor. Öte yandan açık artırma bilgilerinde MOS 6502 yerine soketli bir Motorola 6800 işlemci kullanarak çalışabileceği belirtilmiş.

steve jobsun apple 1 prototipi acik artirmaya cikti 1 h7sjIPlB

Prototip olarak piyasaya sürülen ilk 50 “Apple-1” bilgisayarı arasında başka birçok fark var. RR Auctions, bu modelin Wozniak tarafından karakteristik “üç elli” tekniği kullanılarak lehimlenen tek model olduğunu söylüyor. Açık artırma sayfası, ilk Apple-1 ürün grubunun 40 dolardan daha ucuza mal olduğunu, ancak montaj, yazılım ve artı kâr ile birlikte The Byte Shop’un her bir sistemi 666,66 dolara sattığını yazıyor.steve jobsun apple 1 prototipi acik artirmaya cikti 2 zUuRPwLD

Bununla birlikte, Jobs’ın prototipi yaklaşık 30 yıl önce sahibine hediye ettiğine dair şeyler yazılmış. Ancak Steve Jobs bu PCB’yi birkaç yıl boyunca Apple Garajında bekletmiş olabilir zira bazı kırılmalar ve çatlaklar göze çarpıyor. Ayrıca birkaç çip ve kapasitör de yerinde değil.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla