1. Ana Sayfa
  2. Haber

Süperiletken konusunda devrim niteliğinde bir adım!

Süperiletken konusunda devrim niteliğinde bir adım!
0

Süperiletken konusunda ihtilal niteliğinde bir adım!

Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki bilim insanları ve ortaklar, elektronikte ihtilal yaratacak mühendislik gereçlerinin önündeki neredeyse aşılmaz bir mahzurun üstesinden gelmek için DNA’yı örnek aldılar.

DNA’mız bilim beşerlerine yol gösterdi

Bu çalışmaların sonucunda, elektrik direnci sıfır olan ve elektronların engellenmeden akmasına müsaade veren süperiletkenler ortaya konabilir. Böylelikle rastgele bir güç kaybı olmadan iletim sağlanabilecek. Bu yeni gelişme ile teknolojinin yeni bir boyut kazanması bekleniyor.

Bu çeşit süperiletken birinci olarak 50 yıldan uzun bir mühlet evvel fizikçi William A. Little tarafından ortaya konmuştu. Bilim insanları, on yıllar boyunca bu fikrin gerçeğe dönüşmesi için uğraştılar. Fakat bu fikrin uygulanabilirliğini doğrulanmış olsa bile, üstesinden gelinmesi imkansız üzere görünen bir kadro zorluklar yer alıyordu.

superiletken konusunda devrim niteliginde bir adim 0 ycQr8URv

Little’ın bu süperiletken fikrini gerçekleştirmenin yolu olarak karbon nanotüplerin kafeslerini modifiye etmek olarak gösteriliyor. Bu tüplerin boyutları lakin bir metrenin milyarda biri boyutları ile tabir edilebildiği için üzerinde çalışılması epey güç.

Bunun yanı sıra kafesin olabildiğince hassas bir biçimde monte edilebilmesi ve amaçlandığı üzere çalışabilmesi için nanotüpler boyunca kimyasal tepkileri denetim etmek gerekiyordu. Bu durumun tahlili için ise insanın temelini oluşturan DNA’lar incelendi.

superiletken konusunda devrim niteliginde bir adim 1 GYC9u1KW

Biyokimya ve Moleküler Genetik Bölümü’nden Doktora öğrencisi Edward H. Egelman ve grup arkadaşları, canlı hücrelere nasıl çalışacaklarını söyleyen genetik gereç olan DNA’yı Little’ın harika iletkeninin önündeki büyük pürüzü aşacak kimyasal tepkiye rehberlik etmek için kullandılar.

Sonuç olarak, DNA’yı bu hassas yapının mühendisliği için temel aldılar. Çalışmalar sonucunda Little’ın oda sıcaklığındaki süperiletkeni için gereken karbon nanotüp kafesi ortaya çıktı. Araştırmacılar, inşa ettikleri kafesin şu an için muhteşem iletkenlik açısından test edilmediğini, fakat teorik olarak karşılarında durduğunu belirtiyor.

superiletken konusunda devrim niteliginde bir adim 2 PQvN6tv8

Egelman ve meslektaşları, nanotüp kafesinn imaline yönelik DNA temelli yaklaşımlarının, bilhassa fizikte birçok alanda yararlı araştırma uygulamalarına sahip olabileceğini söylüyor. Bunun yanı sıra Little’ın oda sıcaklığındaki harika iletkenini inşa etmeye de bir adım daha yaklaşılmış oldu.

Peki siz süperiletkenler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce oda sıcaklığında bu türlü bir şey başarılabilir mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla