1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

SWIFT, CBDC Entegrasyonunu Test Ediyor

SWIFT, CBDC Entegrasyonunu Test Ediyor
0

Global fon transferi sağlayıcısı SWIFT, hudut ötesi süreçlerdeki zorluğu hafifletmek için CBDC’leri test ediyor.

SWIFT, hudut ötesi süreçler için birden fazla CBDC ağını birbirine bağlamayı test ediyor. Finansal kurumların global ödemeler için birbirleriyle irtibat kurmasını sağlayan Belçika merkezli ağ, hareket için Fransız bilgi teknolojisi hizmetleri ve danışmanlık şirketi Capgemini ile birlikte çalıştı.

Resmi açıklamaya nazaran SWIFT, CBDC’lerin hudut ötesi kullanımının bu cins dijital para ünitesi için kör nokta olabileceğini, zira temel olarak lokal siyasetlerin uygulanması için geliştirildiğini belirtti. SWIFT’in Baş İnovasyon Sorumlusu Thomas Zschach, farklı CBDC sistemlerinin meselesiz bir biçimde birlikte çalışması gerektiğine inanıyor ve SWIFT’in bunda rol oynaması gerektiğini düşünüyor.

“Dünya çapında geliştirilmekte olan farklı CBDC’ler ortasında birlikte çalışabilirliği kolaylaştırmak ve ortalarında temas kurmak ve potansiyellerini tam olarak gerçekleştirmek kritik olacak. Bugün global CBDC ekosistemi, farklı teknolojiler, standartlar ve protokollere dayalı olarak kendi dijital para ünitelerini geliştiren çok sayıda merkez bankasıyla birlikte parçalanma riskine sahip”

SWIFT’in İnovasyon Lideri Nick Kerigan, CBDC’lerin giderek “fiat paraların yeni bir şekli” olarak algılanacağını ve klasik finansal altyapıyla entegre olmak için klâsik ödeme sitemine paralel birden fazla platformun geliştirileceğini söyledi.

Teknoloji tahlillerine 200’den fazla ülkede 11.000’den fazla finans kurumu tarafından erişilebilen SWIFT, CBDC’ler aracılığıyla memleketler arası ödemeler için potansiyel olarak “yüksek seviyede ölçeklenebilir ve kolay entegre bir çözüm” sağlamayı hedefliyor.

Kaynak : coincolik

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla