1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

Tarayıcı Uzantısı ile WhatsApp Web Güvenliği Nasıl Doğrulanır?

Tarayıcı Uzantısı ile WhatsApp Web Güvenliği Nasıl Doğrulanır?
0

Tarayıcı Uzantısı ile WhatsApp Web Güvenliği Nasıl Doğrulanır?

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı bildiğiniz gibi masaüstü uygulamasının yanı sıra web üzerinde kullanabiliyoruz. Meta (eski adıyla Facebook), 2021’de çoklu cihaz uyumluluğunu sunduğundan beri web tarayıcısı aracılığıyla WhatsApp’a erişen kullanıcı sayısında artış gördüğünü söylüyor. Şirket bu konuda güvenliği sağlamak amacıyla mesajlaşma uygulamasının orijinal bir sürümünü kullanıp kullanmadıklarını doğrulamak isteyen WhatsApp kullanıcıları için bir çözüm sağladı.

Çoklu cihaz uyumluluğu sayesinde telefonların aktif olmasına gerek yok ve WhatsApp’ı dört adede kadar cihazda kullanmak mümkün. WhatsApp Web birkaç yıldan beri kullanımda, ancak önceki sürüm, insanların akıllı telefonlarında aktif bir internet bağlantısı olmadıkça kullanılamıyordu. Yeni destekle birlikte artık aynı numarayla birden çok cihazda mesajlaşmak mümkün. WhatsApp hesaplarını yetkisiz erişime karşı korumak isteyen Meta, sonrasında iki adımlı doğrulama sürecini başlattı.

tarayici uzantisi ile whatsapp web guvenligi nasil dogrulanir 0 YejiyQcm

Code Verify tarayıcı uzantısı sadece WhatsApp Web’deki temel kodun diğer bütün kullanıcıların kullandığı kodla aynı olup olmadığını kontrol ediyor. Gönderdiğiniz veya aldığınız mesajlar gizli kalmaya devam ediyor ve uzantının içeriklere erişimi bulunmuyor. Ayrıca WhatsApp Masaüstü uygulaması ile hiçbir bağlantısı bulunmadığını belirtelim.

Daha fazla güvenlik isteyen istiyorsanız yeni Code Verify (Kod Doğrulama) uzantısını Google Chrome, Firefox ve Microsoft Edge tarayıcılarda kullanabilirsiniz. WhatsApp Web üzerinden gönderilen mesajların güvenli olup olmadığını kontrol etmek için tarayıcı mağazalarından uzantıyı indirip yüklemeniz gerekiyor. Code Verify eklentisi, web üzerinde oturum açtığınızda güvenlik endişesi oluşturabilecek her unsuru kontrol edecek.

Üç ayrı tarayıcı için sunulan eklenti mağazalarını ziyaret edebilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz bağlantılardan uzantıyı indirdikten sonra tarayıcı araç çubuğunuza sabitlediğinize emin olun. Bu sayede uzantıyı ve uzantının durumunu kolayca görebilirsiniz.

tarayici uzantisi ile whatsapp web guvenligi nasil dogrulanir 1 25MzaES6

Code Verify uzantısı, bir web altyapısı ve güvenlik şirketi olan Cloudflare ile ortaklaşa geliştirildi. Kurulumdan sonra bir kullanıcı WhatsApp Web’i açıp orijinalliğini kontrol ettiğinde Code Verify otomatik olarak çalışmakta. Code Verify göstergesinin turuncuya dönmesi durumunda, kullanıcılar soruna neden olabilecek diğer tarayıcı uzantılarını kontrol etmeli ve sayfayı yenilemeli. Gösterge kırmızıya döndüğünde ise güvenliğiniz tehlikeye girmiş olabileceğinden, WhatsApp Web’den çıkış yapabilir ve iletişiminizi mobil cihazınızda devam ettirebilirsiniz.

Uzantı size sağlanan kodu doğrulayamazsa aşağıdaki üç mesajdan birini göreceksiniz:

  • Network Timed Out (Ağ Zaman Aşımına Uğradı): Ağınız zaman aşımına uğradığı için sayfanız doğrulanamıyorsa Code Verify uzantısında turuncu daire içinde bir soru işareti gösterilecek.
  • Possible Risk Detected (Olası Bir Risk Algılandı): Tarayıcınızda etkin olan uzantılardan en az biri sayfayı doğrulamamızı engelliyorsa Code Verify uzantısında turuncu daire içinde bir soru işareti gösterilecek.
  • Validation Failure (Doğrulama Başarısız): Uzantı, WhatsApp Web’i çalıştırmak için kullandığınız kodun diğer bütün kullanıcıların kullandığı kodla aynı olmadığını algılarsa Code Verify simgesi kırmızıya döner ve bir ünlem işareti gösterilecek.

Code Verify İndirme Bağlantıları

  • Google Chrome
  • Microsoft Edge
  • Mozilla Firefox

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla