1. Ana Sayfa
  2. Haber

Tehlike büyüyor! Kuzey Kutbu giderek ısınıyor

Tehlike büyüyor! Kuzey Kutbu giderek ısınıyor
0

Tehlike büyüyor! Kuzey Kutbu giderek ısınıyor

İklim değişikliği, günümüzdeki en kıymetli meseleler ortasında yer alıyor. Bilhassa son birkaç yıldır tesirini daha net görmek mümkün. Bu değişimin yeni bir tesiri ise yeni çalışmalarla birlikte ortaya çıkıyor. Bilim insanları, Kuzey Kutbu‘nun dünyanın geri kalanından daha fazla ısınmaya başladığını yıllardır biliyor. Lakin yeni çalışma, durumun daha berbat olduğunu gösteriyor.

Kuzey Kutbu 4 kat daha süratli eriyor

Araştırmacılar, uzun vakittir Kuzey Kutbu’nun dünyanın geri kalanından iki kat daha süratli ısındığını kestirim ediyor. Finlandiya’daki araştırmacılar, perşembe günü yaptığı açıklamada bu iddiaları doğruladı. Çalışmaya nazaran son kırk yılda bölge, global ortalamadan dört kat daha süratli ısınıyor.

tehlike buyuyor kuzey kutbu giderek isiniyor 0 IrwbP75j

Bilim insanları, bilhassa Norveç’in kuzeyindeki Barents Denizi ve Rusya‘nın yedi kat daha süratli ısındığını söyledi. Süratli Arktik ısınmanın bir sonucu, deniz düzeyinin yükselmesine katkıda bulunan Grönland buz katmanının daha süratli erimesi. Lakin tesirler, Kuzey Kutbu’nun çok daha ötesine uzanıyor. Kuzey Amerika ve daha diğer yerlerde aşırı yağış ve ısı dalgaları üzere hava şartlarına kadar tesiri var.

Başyazar Mika Rantanen, bu çalışmada, araştırma grubunun Kuzey Kutup Dairesi boyunca 66,5ºN enlemiyle ‘Kuzey Kutbu’nu yanlışsız bir formda tanımladığını’ ve uydu bilgilerinin kullanıma sunulduğu 1979 ile 2021 ortasındaki eğilimleri hesapladığını söyledi.

Ayrıca Rantanen yaptığı açıklamada, açık denizin buzla kaplı olandan daha karanlık olduğunu ve bu nedenle yüzeye daha fazla güneş radyasyonu emildiğini belirtti. Bilim insanları, Avrupa’nın değişen hava kirliliği düzeylerinin de iklim değişikliğinde tesirli olduğunu düşünüyor.

tehlike buyuyor kuzey kutbu giderek isiniyor 1 QC4QDrJ8

Kullanılan data kümesine nazaran Kuzey Kutbu, 3,7 ile 4,1 kat daha süratli eriyor. Yeni araştırmaya dahil olmayan Memleketler arası Arktik Araştırma Merkezi’nden bir Arktik klimatolog olan Richard Thoman açıklama yaptı. Deniz buzu ve deniz buzu kalınlığındaki süratli kayıplar ve kısalan kış mevsimlerinin araştırma bulgularını noktaladığını söyledi.

Peki, siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce iklim değişikliğinin en büyük nedeni ne? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla