1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Teknoloji dünyası, toplumsal medya yasası için davette bulundu!

Teknoloji dünyası, toplumsal medya yasası için davette bulundu!
+ - 0

Toplumsal medya dünyasının ziyadesiyle hayatımızda olması, pek çok olumlu ve olumsuz sonucu da beraberinde getiriyor. Bu sefer de Twitter, Facebook ve Google üzere teknoloji devlerini temsil eden Washington merkezli iki küme acil bir müracaat yaptı.

Bu müracaatın gayesi, toplumsal medya şirketlerinin bir kullanıcının siyasi ideolojisine dayalı yayınları kaldırmasını engelleyen bir Teksas yasasını engellemek. Müracaata nazaran yasa, internete ve işletmelere onarılması mümkün olmayan ziyanlar veriyor.

Yasa, işletmelere ‘onarılmaz zarar’ verme riski taşıyor

Geçtiğimiz yıl engellenen Teksas yasası, çarşamba günü 5. Bölge Temyiz Mahkemesi tarafından yine kuruldu. Temyiz Mahkemesi davası, Cumhuriyetçi devlet başkanlarının toplumsal medya şirketlerinin içerik denetleme siyasetlerini düzenleme eforlarına karşı büyük ölçüde başarılı oldu.

teknoloji dunyasi toplumsal medya yasasi icin davette bulundu 0 AtQ6QgWY

Bir açıklamaya nazaran NetChoice ve Bilgisayar ve Bağlantı Sanayisi Derneği (CCIA) müracaatta, yasanın anayasaya muhalif olduğunu ve işletmelere ‘onarılmaz zarar’ verme riski taşıdığını savunuyor.

NetChoice danışmanı Chris Marchese yaptığı açıklamada, yasanın ‘özel çevrimiçi işletmelerin konuşma haklarını elinden aldığını, anayasal olarak korunan birtakım kararlar almalarını yasakladığını ve sakıncalı içerikler tanıtmaya zorladığını’ belirtti. Buna ek olarak Marchese şunları ekledi: “Yargıtay’ın bu davayı bir an evvel bozacağını umuyoruz. Ve bu yasanın nihayetinde anayasaya muhalif olduğuna katiyetle inanıyoruz.” CCIA Lideri Matt Schruers ise şu açıklamaları yaptı.

Hiçbir çevrimiçi platform, internet sitesi ya da gazete, hükümet yetkilileri tarafından belli bir konuşma yapmak üzere yönlendirilmemelidir. Çevrimiçi platformların nefret söylemi yahut Nazi propagandası üzere bakış açılarına mesken sahipliği yapması gerekip gerekmediği konusunda görüşler farklılık gösterse de, Birinci Değişiklik bu seçimi bürokratlara değil özel vatandaşlara ve işletmelere bırakıyor.

teknoloji dunyasi toplumsal medya yasasi icin davette bulundu 1 4NqjyaUZ

Hukuk uzmanları ve teknoloji kümeleri, bu cins kanunların ABD Anayasası Birinci Değişikliğe alışılmamış olduğunu savundu. Tıpkı vakitte şirketlerin ziyanlı ve nefret dolu içeriği kaldırmasını zorlaştırabilecekleri konusunda da ikazda bulundular.

Pekala, siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla