1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Telegram, Instagram ve Facebook’u geride bıraktı!

Telegram, Instagram ve Facebook’u geride bıraktı!
0

Telegram, Instagram ve Facebook’u geride bıraktı!

Günümüzde çabucak herkes internet üzerinde çeşitli platformlar üzerinden haberleşiyor. Instagram, Facebook, Twitter üzere toplumsal medya uygulamalarının yanı sıra WhatsApp ve Telegram da haberleşme için çokça kullanılıyor. Uygulamaların kullanım seviyesi ise her ülkede farklı olarak karşımıza çıkıyor.

Telegram, Rusya’da kullanıcı sayısını büyük oranda artırdı

Mediascope araştırma şirketinin dataları, Facebook ve Instagram toplumsal ağlarının Rusya’da yasaklanmasının akabinde günlük kullanıcıların 2022 yılının birinci yedi ayında büyük oranda azaldığını ortaya koydu. Facebook’un kullanıcı sayısı gelişmelerin akabinde 8 kat azalırken, Instagram kullanıcıları ise 4’te 1 oranına düşmüş durumda.

Instagram kullanıcı kitlesi Mart ayında yüzde 21.5 azalarak Şubat ayında 37.8 milyondan 30 milyona düştü. Nisan ayın ise bu sayı 14.2 milyona kadar eridi. Temmuz ayında Instagram’a erişen günlük ortalama kullanıcı sayısı 10.6 milyona kadar gerilemiş durumda.

telegram instagram ve facebooku geride birakti 0 J8vWGlNT

Facebook cephesinde de kullanıcı sayılarında kıymetli düşüşler yaşanıyor. Şubat ayında 9 milyon olarak gerçekleşen günlük kullanıcı sayısı, Temmuz ayında ise 1.9 milyona kadar gerilemiş durumda. Facebook’ta 5 dakikadan fazla süren oturum açma süreçleri ise 2.7 milyondan 305 bine kadar düştü.

Tüm gelişmelerin akabinde kârlı çıkan taraf ise Telegram oldu. Uygulamanın günlük ortalama izleyici kitlesi yüzde 66 büyümüş durumda. Telegram, Ocak ayında 25 milyon olan günlük kullanıcı sayısını Temmuz ayı ile birlikte 41.5 milyona çıkarmayı başardı.

telegram instagram ve facebooku geride birakti 1 Umtznk7C

Diğer yandan Rusya’nın tanınan toplumsal medya platformu VKontakte ise benzeri bir artış yaşayamadı. Mediascope bilgilerine nazaran, VK’nın kullanıcı sayısı Ocak ayından bu yana 46 milyondan yalnızca 50 milyona yükselmiş durumda.

Siz Rusya’da yaşanan bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Pekala siz Instagram, Twitter, Facebook ve Telegram ortasından hangi uygulamaları kullanıyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla