1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

TikTok için vahim argüman: Bir akım 10 yaşındaki kızın hayatına mâl oldu!

TikTok için vahim argüman: Bir akım 10 yaşındaki kızın hayatına mâl oldu!
+ - 0

Dijital dönüşümün lokomotifi pozisyonundaki internetin insanlara en büyük ikramlarından biri de toplumsal medya diyebiliriz. Yanlışsız kullanılması halinde kullanıcılara büyük yarar sağlayan bu mecralar, külfetli olaylarla da gündeme gelebiliyor. Bunlara bir yenisi geçtiğimiz günlerde eklendi. Tawainna Anderson, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden kızı Nylah’ın TikTok’taki bir akım yüzünden öldüğü teziyle platforma dava açtı.

TikTok, Blackout Challenge nedeniyle dava edildi

Toplumsal medyada makul aralıklarla değişik akımlar karşımıza çıkıyor. Bunlar çoklukla eğlenceli olsa da bazen maalesef insan hayatını tehdit edecek düzeye bile gelebiliyor. Bunlardan biri de TikTok’ta son vakitlerde gündemde düşmeyen Blackout Challenge, yani uzun mühlet nefessiz kalma temalı bir dayanıklılık testi.

tiktok icin vahim arguman bir akim 10 yasindaki kizin hayatina m l oldu 0 vwYXJda3

Tawainna Anderson, geçtiğimiz yılın aralık ayında vefat eden kızı Nylah Anderson’un platformdaki Blackout Challenge nedeniyle öldüğü gerekçesiyle ByteDance’e dava açtı. Anderson, bu noktada 10 yaşındaki kızının kullanıcıların ilgi alanlarına ve iştiraklerine nazaran kişiselleştirilen (TikTok’un açıklaması) ”Sizin için” sekmesinde akımla ilgili bir görüntü gördüğünü ve katıldığını argüman etti.

Nylah’ı 7 Aralık’ta odasında hareketsiz yatarken bulduğunu ve çabucak hastaneye kaldırdıklarını söz eden Anderson, kızının beş gün sonra vefat ettiğini söyledi. Öte yandan bugüne dek ilgili akım nedeniyle en az dört mevt yaşandığı ve TikTok’un kullanıcıların ilgisini çekebilecek bu üzere durumlara rağmen algoritmasını düzeltmediği argüman edildi. -özellikle küçük yaştaki şahıslar için-

tiktok icin vahim arguman bir akim 10 yasindaki kizin hayatina m l oldu 1 hPsAjQ7Z
TikTok – Blackout Challenge – dava

Pekala siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce TikTok, sav edildiği üzere Blackout Challenge üzere akımlara rağmen algoritmasını düzeltti mi? Şayet platformun kullanıcısıysanız, daha evvel bu üzere görüntülere denk geldiniz mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla