1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

TikTok kullanıcıları dikkat! Her adımınız izleniyor

TikTok kullanıcıları dikkat! Her adımınız izleniyor
0

TikTok kullanıcıları dikkat! Her adımınız izleniyor

Son vakitlerde toplumsal medya platformlarında uygulama içi tarayıcı yoluyla kullanıcıları izleme durumu çok sık gerçekleşiyor. Meta şirketleri Facebook ve Instagram’ın akabinde TikTok’ta bu gelişme ile gündemde yer alıyor. Bir araştırmacı, TikTok’un uygulama içi tarayıcı yoluyla kullanıcıların tüm hareketlerini izlediğini ortaya çıkardı.

Felix Krause, kullanıcıları izleyen bir kodu ortaya çıkardı

Bir araştırmaya nazaran, TikTok kullanıcıları uygulamadaki bir temas yoluyla bir internet sitesine girdiğinde TikTok, her şeyi izleyebilen bir kod ekliyor. Bu izleme, platformun bir kullanıcının kredi kartı bilgileri yahut şifresini yakalamasını dahi mümkün kılıyor.

tiktok kullanicilari dikkat her adiminiz izleniyor 0 ypXhtZnF

Araştırmacı Felix Krause’un ortaya çıkardığı bu kod, çeşitli internet sitelerine erişen kullanıcıların tüm hareketlerini izliyor. Yani uygulama, kullanıcıların uygulamadaki rastgele bir temasa tıklaması durumunda kullanmış olduğu tüm bilgileri ve tıklamaları kaydeden bir kod içeriyor.

Platform, uygulamada paylaşılan rastgele bir ilişkiye erişim için Chrome ya da Safari üzere tanınan tarayıcılar yerine TikTok üretimi bir uygulama içi tarayıcı kullanıyor. Bu uygulama içinde de şirket, kullanıcıların ne yaptığını adım adım takip ediyor.

Yazılım araştırmacısı Felix Krause ise “Bu sıradan olmayan bir mühendislik işidir. Bu o denli ezkaza yahut rasgele olmaz.” dedi. TikTok ise kullanıcıları izlediği fikrini şiddetle reddetti. Ayrıyeten bu özelliklerin kodda olduğunu, fakat TikTok’un bunları kullanmadığını söyledi.

tiktok kullanicilari dikkat her adiminiz izleniyor 1 VyrkntHD

Maureen Shanahan, TikTok ismine açıklama yaptı. “Diğer platformlar üzere optimum kullanıcı tecrübesi sağlamak ismine bir uygulama içi tarayıcı kullanıyoruz, lakin kelam konusu Javascript kodu sadece kusur ayıklama, sorun giderme ve bir sayfanın ne kadar süratli yüklendiğini yahut çöküp çökmediğini denetim etmek üzere bu tecrübenin performans izlemesi için kullanılıyor.”

Peki, siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla