1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Türkiye’nin birinci astronotu olmak için müracaatlar başladı: İşte müracaat şartları!

Türkiye’nin birinci astronotu olmak için müracaatlar başladı: İşte müracaat şartları!
0

turkiyenin birinci astronotu olmak icin muracaatlar basladi iste muracaat sartlari 0

Geçtiğimiz yıl yapılan duyurunun akabinde Türkiye’nin birinci beşerli uzay vazifesi için uzaya bir vatandaş gönderileceği açıklanmıştı. Geçtiğimiz saatlerde de birinci beşerli uzay vazifesinde yer almak için de müracaatlar başladı.

Oyun kesimi, GameX 2022 iş geliştirme alanında buluştu

6 sa. evvel eklendi

Cumhuriyetimizin 100. yılında Türkiye’nin birinci beşerli uzay misyonunda uzaya gitmek istiyorsanız şu anda buradaki sayfadan başvurabilirsiniz. Müracaat yapmak için son tarih 23 Haziran 2022. 

Uzay Vazifesi İçin Müracaat Koşulları

Kaidelere baktığımızda birinci göze çarpanın 1977 yılından sonra doğmak olduğunu görebiliyoruz, yani 45 yaşından küçük birisi aranıyor. Ayrıyeten çok güzel derecede İngilizce biliyor olmak ve Yükseköğretim Kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Mühendislik, Tıp, Fen Bilimleri/Temel Bilimler yahut Fen Bilimleri/Temel Bilimler alanlarındaki Eğitim fakültelerinden birini bitirmiş olmak da dikkat çeken ayrıntılar ortasında. 

Müracaat kurallarının tamamını ayrıntılı bir halde burada bulabilirsiniz.

Uzay Vazifesinin Tarifi ve Özellikleri

Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu, Ulusal Uzay Programı kapsamında belirlenen 10 gayeden biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri aldıktan sonra Memleketler arası Uzay İstasyonuna gönderilecektir. Bu misyon kapsamında Türkiye’nin beşerli birinci uzay vazifesi gerçekleştirilecek ve bilim insanlarımıza Memleketler arası Uzay İstasyonu kurallarında deney yapma imkanı sağlanacaktır.

Bu misyonu gerçekleştirmek için Türk vatandaşları tarafından yapılan müracaatlar ortasından 2 (iki) aday belirlenecektir. Seçilen adaylar TUA yahut TÜBİTAK bünyesinde istihdam edilecek ve 10 (on) yıl mecburi hizmet yükümlülüğü olacaktır. Astronot eğitimlerini muvaffakiyetle tamamlayan adaylardan biri yaklaşık 10 gün sürecek uzay misyonunu gerçekleştirmek üzere Milletlerarası Uzay İstasyonuna gönderilecektir.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Türkiye’nin birinci astronotu olmak için müracaatlar açıldı

Kaynak: Forumdonanımhaber

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla