1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi 19 Mayıs’ta Türkiye’de

Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi 19 Mayıs’ta Türkiye’de
+ - 0

turkiyenin dorduncu sondaj gemisi 19 mayista turkiyede 0 f6pbYBPW

Akdeniz ve Karadeniz’deki sondaj çalışmalarının başarılı sonuçlar vermesiyle birlikte Türkiye’nin sondaj gemisi filosu genişliyor. TPAO’nun satın aldığı dördüncü sondaj gemisinin Türkiye’ye ne vakit geleceği açıklandı.

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisinin 19 Mayıs’ta Türkiye’ye geleceğini duyurdu. Geminin sondaja hazırlık çalışmaları Mersin Taşucu limanında yapılacak. Yaklaşık 2 ay sürecek bu çalışmaların akabinde sondaj filosuna katılacak.

Altay tankının Koreli motorla testlerine başlandı

3 gün evvel eklendi

Dördüncü sondaj gemisinin özellikleri

Yeni sondaj gemisi, en teknolojik sınıfı olan yedinci kuşak özelliklere sahip. TPAO bu gemiyi Güney Koreli Daewoo şirketinden sıfır olarak satın aldı. Envanterdeki başka gemiler, ikinci el olarak alınmıştı. Geminin ismi şimdi belirlenmedi.

Yeni sondaj gemisi 238 metre uzunluğa, 42 metre genişliğe ve 68 bin groston yüke sahip. Azamî 12 bin 200 metre derinlikte sondaj, 3 bin 600 metre derinlikte operasyon yapabiliyor. Kule yüksekliği 104 metre, mürettebat kapasitesi ise 200 kişi olarak açıklandı.

Gemide öteki gemilerde olduğu üzere etkin pozisyonlandırma sistemi mevcut. Çift kulesi ve 2 adet ekstra inançlı 7 ram BOP sistemi bulunuyor. MPD sistemi ve iki kulede dalga sönümleme sistemi (CMC) yer alıyor

Başka sondaj gemilerimizin özellikleri

Fatih Sondaj Gemisi özellikleri

Fatih Sondaj Gemisi, Karadeniz’de 540 milyar metreküpün keşfedilmesinde kullanıldı. Fatih, 2017 yılında Norveçli bir şirketten satın alındı. Daha evvelki ismi Deepsea Metro II olan gemi, 2011’de Hyundai Heavy Industries isimli Güney Koreli şirket tarafından inşa edildi.

turkiyenin dorduncu sondaj gemisi 19 mayista turkiyede 1 IdV3ibZH

Fatih gemisi, 6. jenerasyon üst seviye teknolojiye sahip ve faal pozisyonlandırma sistemi sayesinde 6 metre yükseklikteki dalga uzunluğunda bile sabit kalarak operasyonlarını sürdürebiliyor. 12 bin 300 metre derinlikte sondaj yapabilme maharetine sahip. Sondaj kulesi 64 metre uzunluğa sahip. İki kulesi toplam 1750 ton yük kaldırabiliyor. 

Uzunluğu 229 metre, genişliği 36 metre ölçülere ve 51 bin 283 groston tartıya sahip. 2017’de envantere katıldı ve birinci sondajını 29 Ekim 2018’de Alanya-1 kuyusunda yapmaya başladı.

Karadeniz’deki doğal gaz hakkında Güç Bakanından açıklama

6 ay evvel eklendi

Yavuz Sondaj Gemisi özellikleri

Uzunluğu 230 metre ve genişliği 36 metre olan altıncı kuşak ultra derin deniz sondaj gemisi Yavuz’da, yaklaşık 130 metrelik çift sondaj kulesi bulunuyor. 12 bin 200 metre derinliğe kadar sondaj yapabiliyor. Çift kuleli dizayna sahip.

turkiyenin dorduncu sondaj gemisi 19 mayista turkiyede 2

Elektrik muhtaçlığını 42 megavat kapasiteli dizel jeneratörlerden karşılayan Yavuz’un 7,5 milyon litre yakıt kapasitesi bulunuyor. Üretimi 2011’de tamamlanan Yavuz, daha evvel Tanzanya, Kenya, Malezya ve Filipinler başta olmak üzere farklı ülkelerde vazife aldı. TPAO şirketi, Ekim 2018’de gemiyi 262,5 milyon dolar karşılığında satın aldı. Yavuz, 20 Haziran 2019 tarihinde vazifeye başladı.

Yasal Sondaj Gemisi özellikleri

2020 yılında filoya katılan Yasal Sondaj Gemisi 227 metre uzunluğa, 42 metre genişliğe sahip. 11.400 m derinliğe kadar sondaj yapabiliyor.

turkiyenin dorduncu sondaj gemisi 19 mayista turkiyede 3 fOPK5bAA

Bu üç gemiye ek olarak envanterde bulunan Oruç Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Araştırma Gemileri hem araştırma hem de sondaj yapabilme özelliklerine sahip.

  • Anasayfa
  • Ömür
  • İktisat Haberleri
  • Türkiye’nin dördüncü sondaj gemisi 19 Mayıs’ta Türkiye’de

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla