1. Ana Sayfa
  2. Haber

Türksat 6A için geri sayım başladı!

Türksat 6A için geri sayım başladı!
0

Türksat 6A için geri sayım başladı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün toplumsal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımda Türkiye’nin birinci büsbütün yerli ve ulusal haberleşme uydusu olan Türksat 6A için geri sayımın başladığını söyledi. İşte detaylar…

Türksat 6A, birinci yerli ve ulusal haberleşme uydusu olacak!

Geçtiğimiz yılın aralık ayında Türksat 5B uydusu, Elon Musk’ın SpaceX şirketine ilişkin Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletinde yer alan Cape Canaveral üssünden fırlatıldı. Ortadan geçen 6 ayın sonunda ise 14 Haziran’da yörüngedeki yerini aldı.

turksat 6a icin geri sayim basladi 0 VOHnj6Gd

Sırada ise Türkiye’nin birinci büsbütün yerli ve ulusal haberleşme uydusu Türksat 6A var. Bu uydu da 2023’ün 2. çeyreğinde yeniden SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılacak. Bununla birlikte Türkiye de kendi haberleşme uydusunu üretebilen 10. ülke olacak.

42 derece doğu boylamına yerleşecek olan Türksat 6A, Türkiye başta olmak üzere Avrupa’yı, Hindistan’ı, Güney Asya’yı, Orta Doğu’yu ve Kuzey Afrika’yı kapsayacak. Yörüngeye yerleştikten sonra üzerindeki güneş panelleri ise 7.5 kW elektrik üretecek. Bu sayede 15+ yıl boyunca vazife yapabilecek.

Yeni uydu ile birlikte Türkiye’nin de faal kullanımdaki uydu sayısı 10’a çıkacak. Bu projenin ortakları ortasında bulunan TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH firmaları da edindiği deneyimleri uzay ve havacılık sanayii eserlerine aktararak ihracatta yeni bir kapı aralamayı hedefliyor.

Yörünge42° Doğu
Faydalı yük20 Ku-Bant Aktarıcı
Hizmet ömrü> 15 yıl
Kuru kütle~1700 kg
Toplam kütle ~4200 kg
Güç üretimi~7 kW (Ömür sonu)

Türksat 5B uydusu neler getirdi?

Türksat 5B’nin uzaya fırlatılmasıyla birlikte Türkiye’nin etkin haberleşme uydu sayısı beşe, toplam uydu sayısı ise sekize ulaştı. Sabit sınıf uydulara nazaran 20 kat daha fazla kapasite verimliliği sağlayan 5B, Yüksek Verimli Uydu sınıfında bedellendiriliyor.

turksat 6a icin geri sayim basladi 1 d6zlJAXm

Aktif bir biçimde çalışmaya başladığından beri Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerine ilişkin bölgelere hizmet sağlıyor. Ka-Bant yüküyle toplamda 55 Gbps’den fazla bilgi iletimi gerçekleştiriyor.

Ka-Bant data iletimi sayesinde başka uydularla karşılaştırıldığında, 15 katın üstünde daha fazla bilgi akışı sunacak olan Türksat 5B uydusu; bilhassa de havacılık ve denizcilik bölümlerinde büyük rol oynuyor. Tıpkı vakitte karasal altyapı ile erişilemeyen yerlere ulaşım sağlanarak daha geniş bir internet altyapısı kurulmasına katkı sağlıyor.

4,5 ton fırlatma tartısına sahip Türksat 5B, 15kW güç kapasitesi ve yeni jenerasyon elektrikli itki sistemine sahip. 35 yıldan fazla ömür biçilen uydu için Türkiye’nin üç vilayetinde, Ankara, İzmir ve Van’da yer istasyonları bulunuyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla