1. Ana Sayfa
  2. Haber

Twitter, Elon Musk’a Dava Açtı

Twitter, Elon Musk’a Dava Açtı
0

Twitter, Elon Musk’a Dava Açtı

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter‘ın satış anlaşmasının birden fazla maddesini ihlal ettiğini gerekçe göstererek 44 milyar dolarlık anlaşmadan çekildiğini duyurmuştu. Elon Musk Twitter hamlesiyle şok etkisi yaratırken, kısa süre önce Twitter cephesinden önemli bir duyuru geldi.

Hatırlayacağınız üzere Elon Musk’ın Twitter’ı 44 milyar dolara satın alacağına yönelik ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile yapmış olduğu 95 sayfalık satın alma anlaşmasında çok konuşulacak bir maddeye yer verilmişti. Bu madde çerçevesinde Musk, eğer Twitter’ın anlaşmayı ihlal ettiğini kanıtlayamazsa mikro blog devine 1 milyar dolarlık ayrılık ücreti ödemek zorunda kalacak.

Tüm bu gelişmeler basında büyük yankı uyandırırken, Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor, geride bıraktığımız günlerde satış anlaşmasının uygulanması için yasal işlem başlatacaklarını kamuoyuna duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından Musk’ı dava etmesi için Wachtell, Lipton, Rosen & Katz LLP ile anlaşan Twitter, Musk’ı dava etmeye hazırlandığını da açıkladı. Mahkemede galip geleceklerinden emin olduklarını vurgulayan Twitter yönetim kurulu, böylece yepyeni bir tartışmanın da fitili ateşlemiş oldu.

Bu tartışmaların eşiğinde kısa süre önce Twitter, Elon Musk’a dava açtığını duyurdu. Delaware Chancery Mahkemesine yapılan şikayette Musk’ın imzalamış olduğu anlaşmanın artık kişisel çıkarlara hizmet etmediği ifadesine yer verildi. Ayrıca mahkemeye sunulan dilekçede Musk’ın Twitter ve hissedarlarına yönelik yükümlülüklerini yerine getirmeyi reddettiğine de özellikle vurgu yapıldı.

Bunun yanı sıra dilekçede anlaşmanın yapıldığı tarihten bu yana Musk’ın Twitter hakkında kötü ithamlarda bulunduğu ve bu yüzden Twitter hisselerine aşağıya yönlü aşırı baskının oluştuğu ve bunun da ticari riske yol açtığı da belirtildi.

twitter elon muska dava acti 0

Twitter’ı satın almaktan vazgeçen Elon Musk’ın açıklamalarının ardından Twitter hisseleri de ciddi şekilde düşmeye başlamıştı. New York borsasında TWTR koduyla işlem gören şirketin hisse değeri, haftanın ilk işlem gününde yüzde 8 oranında değer kaybederek 33.86 dolara gerilemişti.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla