1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya

Twitter’da dev açık! Milyonlarca kullanıcı ifşa oldu

Twitter’da dev açık! Milyonlarca kullanıcı ifşa oldu
0

Twitter’da dev açık! Milyonlarca kullanıcı ifşa oldu

Popüler toplumsal medya platformu Twitter, kullanıcıları etkileyen yeni güvenlik açığı keşfetti. Şirket tarafından doğrulanan yeni ihlal, hackerların hesap bilgilerine kolay kolay erişimesini sağlıyor. Yeni açık sayesinde bilgisayar korsanları, e-posta adresinin yahut telefon numarasının bağlı olduğu hesapları bulabiliyor.

Twitter hesaplarıyla bağlı telefon ve e-postalar ortaya çıktı

Sosyal medya devi tarafından geçtiğimiz hafta paylaşılan bir rapor, bilgisayar korsanlarının yararlandığı yeni güvenlik sızıntısını ortaya çıkardı. Güvenlik ihlalinin geçtiğimiz yılın Haziran ayında uygulanan bir güncellemeden kaynaklandığı belirtildi. İhlal, 2022’nin Ocak ayına kadar fark edilmedi.

twitterda dev acik milyonlarca kullanici ifsa oldu 0 Hf1fLn9S

Twitter, kullanıcı datalarının ihlal edildiğini doğrulamış olsa da, ne kadar kullanıcının etkilendiğinden bahsetmedi. Güvenlik araştırmacılarının argümanına nazaran, hackerlar en az 5,4 milyon kullanıcıdan oluşan bir veritabanı hazırladı ve 300 bin dolar karşılığında sattı.

Twitter’daki son ihlal, e-posta yahut telefon numaralarının hangi hesapla eşleştirildiğini ortaya çıkardı. Bu durum ise binlerce bâtın Twitter hesabının ve birebir vakitte telefon numarası üzere bilgilerin ifşalanmasına yol açtı.

Şirketten gelen açıklamada, “Güvenlik açığının bir sonucu olarak, birisi Twitter sistemlerine bir e-posta adresi yahut telefon numarası gönderirse, Twitter sistemleri şahsa gönderilen e-posta adreslerinin yahut telefon numarasının hangi Twitter hesabıyla bağlı olduğunu gösterir” denildi.

twitterda dev acik milyonlarca kullanici ifsa oldu 1 CkJSqmth

Sosyal medya devi, bilgileri ortaya çıkan hesapların bilgilendirileceğini söyledi, lakin potansiyel olarak ne kadar kişinin etkilendiği meçhul. Şirket, iki faktörlü kimlik doğrulamayı aktifleştirmeyi ve ikinci bir e-posta adresi yahut telefon numarası eklemeyi öneriyor.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla