1. Ana Sayfa
  2. Haber

Üç Fanlı RTX 40 Founders Edition Modelleri Gelebilir

Üç Fanlı RTX 40 Founders Edition Modelleri Gelebilir
0

Üç Fanlı RTX 40 Founders Edition Modelleri Gelebilir

Son söylentilere bakılırsa “Ada Lovelace” mimarisi üzerine inşa edilen GeForce RTX 40 serisi ekran kartları Ekim ayından itibaren perakende satışa çıkmaya başlayacak. Bu zamana dek yeni NVIDIA kartları hakkında çok şey yazıp çizdik. Şimdi ise gündemde yeni soğutma tasarımı var.

NVIDIA, bildiğiniz üzere referans modelleri için hiçbir zaman üçlü fan dizilime sahip bir soğutma çözümü kullanmadı. Ancak yeni söylentilere bakılırsa RTX 40 serisiyle bu ilk defa gerçekleşecek. Üç fanlı Founders Edition tasarımının üretimde olduğundan bahsedilmiyor lakin şirketin böyle bir düşüncesi var.

uc fanli rtx 40 founders edition modelleri gelebilir 0 kKnte6Os

Hemen hemen her özel soğutmalı RTX 3090 Ti ekran kartı ya üçlü fanlı soğutucu ya da hibrit sıvı soğutma çözümlerine dayanıyor. NVIDIA’nın RTX 30 serisiyle benimsediği benzersiz soğutma tasarımını zaten biliyorsunuz. Zıt yöne bakan çift fanlı bir yaklaşım gördük, ancak GPU’ların 600W gibi seviyelere çıkmasıyla çift fan yeterli olmayabilir.

Söylentiye göre AD102 tabanlı ekran kartı (PG136/139) üç fanlı bir düzen kullanacak. Bu RTX 4090 için kullanılacağı anlamına gelmiyor, ancak sonra daha yüksek TDP ile  piyasaya sürüleceği söylenen RTX 4090 Ti için daha olası.

Ayrıca yeni sızıntılarda Temmuz ortasında beklenen lansmanın ertelendiği doğrulandı. Belirttiğimiz gibi, Ekim ayından önce hiçbir kart raflarda bulunmayacak. Ağustos-Eylül aylarında ise resmi bir tanıtım görebiliriz.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla