1. Ana Sayfa
  2. Donanım

Ukrayna’daki Ünlü Bilgisayar Tarihi Müzesi de Rus Saldırısına Kurban Gitti

Ukrayna’daki Ünlü Bilgisayar Tarihi Müzesi de Rus Saldırısına Kurban Gitti
0

ukraynadaki unlu bilgisayar tarihi muzesi de rus saldirisina kurban gitti 0 QDH2wOZw

Geçtiğimiz hafta, Ukrayna’nın en büyük özel bilgisayar müzelerinden biri olan Club 8-bit, Mariupol kuşatması sırasında yok edildi. Kotaku, müzenin sahibi Dmitry Cherepanov‘un Club 8-bit’in kaderini paylaşmak için Facebook’a girmesinden sonra bu üzücü durumdan haberdar olduğunu bildirdi.

21 Mart’ta yayınlanan gönderi şunları söylüyordu: “Bu kadar, Mariupol bilgisayar müzesi artık yok. 15 yıldır biriktirdiğim koleksiyondan geriye sadece müzenin FB sayfasında, web sitesinde ve radyo istasyonunda yer alan anıların parçaları kaldı.

Club 8-bit’in koleksiyonu, 1950’lere kadar uzanan öğelerle birlikte 500’den fazla bilgisayar tarihi parçasını içeriyordu. Ayrıca müze, Sovyet dönemi bilgisayarlarının en büyük ve en havalı koleksiyonlarını içeriyordu.

Cherepanov’un Club 8-bit’te sergilenen birçok PC’yi toplaması ve restore etmesi on yıldan fazla sürdü. Müzenin yıkımını daha da dokunaklı yapan şey, Ukrayna ve Rus halkı arasında ortak bir tarihi belgelemiş olması.

Neyse ki Cherepanov hayatta… Ancak Mariupol’un birçok sakini gibi evini kaybetti. Savaşın başlamasından bu yana, yaklaşık 10 milyon insan çatışma nedeniyle yerinden edildi ve İkinci Dünya Savaşından bu yana en hızlı büyüyen mülteci krizinin yaşandığı düşünülüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla