1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Üreticiler endişeli! Akıllı telefon satışlarında keskin düşüş

Üreticiler endişeli! Akıllı telefon satışlarında keskin düşüş
0

Üreticiler endişeli! Akıllı telefon satışlarında keskin düşüş

Rusya-Ukrayna savaşı, tüm dünyada artan enflasyon ve çip krizi, akıllı telefon satışlarını derinden etkiledi. Araştırmacılar, Samsung ve Apple dışındaki tüm akıllı telefon firmalarının gelirlerinde keskin düşüşler yaşandığını ortaya koydu. Lakin farklı olarak üst düzey akıllı telefon sevkiyatları bu durumdan etkilenmedi.

Akıllı telefon satışları azaldı, eski telefonu kullanma müddeti arttı

International Veri Corp tarafından yürütülen bir araştırmaya nazaran, yılın ikinci çeyreğine ait akıllı telefon satışları belirli oldu. Xiaomi, Vivo ve Oppo gibi Çinli markaların sevkiyat sayıları azalırken, Samsung ve Apple ise 1000 dolar üstü telefonlar sayesinde ayakta kalmayı başardı.

ureticiler endiseli akilli telefon satislarinda keskin dusus 0

Örneğin Xiaomi, yılın ikinci çeyreğine ait finansal raporunu paylaştı. Datalara nazaran Xiaomi’nin karı, geçtiğimiz yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 83 düştü ve 1.36 milyar yuan (200 milyon dolar) düzeyinde oldu. Ayrıyeten şirket payları de yüzde 52 civarında paha kaybetti.

Wall Street Journal tarafından hazırlanan bir öbür rapor ise eski telefonu kullanma müddeti arttığını ortaya koydu. WSJ’ye nazaran hem gençler hem de yetişkinler için “günümüzdeki akıllı telefonlar neredeyse tıpkı özellikleri sunuyor”.

2015 ila 2019 yılları ortasını ele alan araştırma, kullanıcıların tek bir telefonu 20-24 ay boyunca kullandığını gösterdi.

Yine de üst düzey akıllı telefonlar için tıpkı durum geçerli değil. Counterpoint Research araştırması, 1000 dolardan daha pahalı olan akıllı telefonların 2022’de daha fazla sattığını ortaya koydu. Bu segmentteki telefonlar ise Samsung Galaxy Z serisi ve iPhone modelleri oldu.

ureticiler endiseli akilli telefon satislarinda keskin dusus 1 pGdOylRI

Akıllı telefon pazarındaki düşüşün en çok Çin’deki kullanıcılardan kaynaklandığı düşünülüyor. Pandemi tedbirleri, tedarik zinciri sorunları ve mağazaların kapalı olması, kullanıcıların akıllı telefonlarını daha az değiştirmesine yol açtı.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla