1. Ana Sayfa
  2. Haber

Uzay araştırmasında kuantum dönemi! Çin ilk adımı attı

Uzay araştırmasında kuantum dönemi! Çin ilk adımı attı
+ - 0

Uzay araştırmasında kuantum dönemi! Çin birinci adımı attı

Uzay ve havacılık araştırmaları, kuantum uyduları sayesinde daha süratli ilerleyebilecek. Çin Bilimler Akademisi tarafından üretilen kuantum uydusu, Dünya yörüngesinde yapılacak deneyler için fırlatıldı.

Çin, micro-nano kuantum uydusu devri için düğmeye bastı

Kuantum, birçok alanda olduğu üzere havacılık ve uzay teknolojilerinde kullanılmaya başladı. Xinhua haberine nazaran, Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden Lijian roketi öğle saatlerinde fırlatıldı. Dünyada bir birincisi gerçekleştirilerek, micro-nano kuantum uydusu uzayın derinliklerine gönderildi.

uzay arastirmasinda kuantum donemi cin ilk adimi atti 0 Yv8FMsJy

Jinan 1 olarak isimlendirilen ve 100 kilogramdan hafif olan kuantum uydusu, bir aylık testten sonra hizmete girecek. Kuantum anahtar ağı olarak vazife yapacak olan Jinan 1, gönderilen bildirileri Quantum Entanglement (kuantum dolaşıklığı) ile şifreleyecek.

Geliştirilen uydu, kuantum fiziği yasası sayesinde şifre çözme teşebbüslerini fizikî değişiklik ile engelleyebilecek. Dünya çapında kuantum bağlantısının yaygınlaşmasını desteklemek için yakında yeni uyduların fırlatılacağı duyuruldu.

Çin’in birinci kuantum uydusu olan Mozi, yaklaşık 7 yıl evvel yörüngeye gönderildi. Jinan 1’den 6 kat büyük boyuta sahip olan Mozi, süreç suratı konusunda Jinan’dan 3 kat daha yavaş.

Konu hakkında açıklama yapan yetkililer, “Micro-nano uydu ve minyatür yer istasyonları ile gerçek vakitli, uydudan yer yüzüne kuantum anahtar dağıtımını gerçekleştirdik. Dünyada unsur imza atmaktan gurur duyuyoruz.” tabirlerine yer verdi.
Siz bu hususta ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla