1. Ana Sayfa
  2. Haber

Uzayda güneş enerjisi panelleri için düğmeye basıldı!

Uzayda güneş enerjisi panelleri için düğmeye basıldı!
0

Uzayda güneş gücü panelleri için düğmeye basıldı!

Tüm dünyada son periyotta güç sorunu baş gösteriyor. Kaynakların yakın vakitte yetersiz kalacağı kanısı, birçok kuruluşu yenilenebilir güce yönlendirdi. O denli ki yenilenebilir güç denilince hiç kuşkusuz güneş gücü akla birinci gelen kaynaklardan birisi oluyor. Bu kaynaktan azamî güç elde edebilmek için yapılan çalışmalara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Son olarak gözler uzay tabanlı güneş gücü projelerine çevrildi.

Avrupa Uzay Ajansı, uzay tabanlı güneş gücü projesi geliştirmek istiyor

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) genel müdürü Josef Aschbacher, güç problemine dikkat çeken ve kıymetli tahlillere parmak basan bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada Avrupa’nın güç bağımsızlığını artırma ve sera gazı emisyonlarını azaltma maksatlarına vurgu yapıldı.

Josef Aschbacher, güneş gücünün daha verimli kullanımı için uzay tabanlı güneş gücü projesi üzerinde çalışmak için düğmeye bastıklarını belirtti. Daha evvel de birçok sefer bu hususta araştırmalar yapan ESA, Avrupa’daki siyaset yapıcılara teknik ve programatik bilgi sağlamak için yapılan çalışmaları bu hafta yayınladı.

uzayda gunes enerjisi panelleri icin dugmeye basildi 0 QqOUetF5

Konuya ait olarak Aschbacher, şu tabirlere yer verdi.

Bu periyottaki beşerler için en acil sıkıntılarından birini çözmek emeliyle teknolojinin sonlarını zorluyoruz. Bu tahlil Avrupa, ESA ve Üye Devletlerine bağlı olacak.

uzayda gunes enerjisi panelleri icin dugmeye basildi 1 4qD69UdA

Josef Aschbacher, Solaris ismi verilen bu programı Kasım ayında ESA Kuruluna sunmaya hazırlanıyor. Aschbacher’e nazaran her şey planlandığı üzere giderse program 2025 yılında başlayacak. Öte yandan uzay tabanlı bir güç sistemini çalıştırmak elbette kolay değil. Danışmanlık raporlarına nazaran Avrupa şu anda yıllık bazda yaklaşık 3.000 TWh elektrik tüketiyor. O denli ki böylesine bir sistem geliştirip entegre edebilmek yüz milyarlarca avroya mal olacak.

Peki siz uzay tabanlı güneş gücü projeleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla