1. Ana Sayfa
  2. Haber

Uzayda yaşam var mı? James Webb’den yeni keşif

Uzayda yaşam var mı? James Webb’den yeni keşif
0

Uzayda ömür var mı? James Webb’den yeni keşif

Uzay araştırmalarında yeni bir periyot başlatan James Webb teleskobu, yeni bir keşif ile gündemde. James Webb, bir dış gezegenin atmosferinde karbondioksit tespit etti. WASP-39b isimli gezegende hayat olabileceğini belirten bilim insanları, incelemenin detaylandırılacağının altını çizdi.

Uzun müddettir uzayda öbür canlıların varlığı hakkında araştırma yapan bilim insanları, dünya dışı hayat ile ilgili yeni bir ipucu buldu. Temmuz ayında WASP-96b gezegeninin atmosferinde su izine rastlayan James Webb, artık de farklı bir gezegenin atmosferinde karbondioksit izine rastladı.

WASP-39b isimli gezegende karbondioksit tespit edildi

James Webb, iletim spektroskopisi yönetmiyle öbür gezegenlerde atmosfer bileşimlerini inceliyor. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan datalar, uzayda insanlığın tek canlı varlık olmadığını doğrular nitelikte.

uzayda yasam var mi james webbden yeni kesif 0 5seyqmZB

Her elemanın farklı derecelerde ışığın farklı dalga uzunluklarını yayarak oluşturduğu izler, teleskoplar tarafından tespit edilebiliyor. Bir evvelki teleskoptan daha hassas tespit özelliğine sahip olan James Webb, birinci olarak WASP-96b gezegeninde su keşfetti.

James Webb, birinci kere bir atmosferde yüksek derecede karbondioksit tespiti yaptı. Yaklaşık 700 ışıkyılı uzaklıkta olan gezegen, bağlı olduğu yıldızın yörüngesinde dört günde bir dolanıyor. Satürn ile birebir kütleye sahip olan WASP-39b, yaklaşık 900 derece sıcaklığıa sahip olduğu için Jüpiter’den daha büyük boyutlara sahip.

İnceleme için James Webb’in Yakın Kızılötesi Spektrografını (NIRSpec) kullanan takım, 4,1 ve 4,6 mikron dalga uzunlukları ortasındaki spektrumda karbondioksite karşılık gelen bir aralıkta net bir çıkıntı tespit etti. Bu yeni Webb müşahedeleri, bir ötegezegen için şimdiye kadar ölçülen 3 ila 5.5 mikron ortasındaki renkler için parlaklıktaki en küçük farklılıkları yakalayabiliyor.

Gaz bulutu nedeniyle WASP-39b gezegeninde insanlığa emsal bir ömür formunun olmadığı düşünülüyor. Bilim insanları, TRAPPIST-1 sistemi üzere kayalıklara sahip, Dünya gibisi gezegenlerde inceleme yapmak için hazırlıklarına devam ediyor.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da paylaşabilirsiniz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla