İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para

Uzmanlara Nazaran Türk Dünyası Metaverse İçin Geç Kalmamalı

Uzmanlara Nazaran Türk Dünyası Metaverse İçin Geç Kalmamalı
+ - 0

Türk Devletleri Teşkilatı Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Üst Seviye Yetkililer 4. Toplantısı gerçekleşti. Toplantıda konuşan uzman isimler, Türk dünyasının kendi metaverse’ünü inşa etmekte geç kalmaması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı mesken sahipliğinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Medya ve Enformasyondan Sorumlu Bakanlar ve Üst Seviye Yetkililer 4. Toplantısı’ndaki “Türk Dünyasının Dijital Geleceği: Metaverse” başlıklı panelde açıklamalarda bulunan uzmanlar, metaverse konusunun ehemmiyetine değindi. Panele Teknoblogger Farid Pardashunas, IT Park Özbekistan Lider Vekili Bahadır Ayupov, Kazakistan Haber Ajansı İdare Şurası Lideri Berik Uali, Har Group İcra Şurası Lideri Burak Soylu ile Kazakistan 10Tech Kurucu Lideri Bauyryzhan Shalabekov katıldı.

uzmanlara nazaran turk dunyasi metaverse icin gec kalmamali 0 3ZA9gutN

Metaverse’ün değerinden bahseden blogger Pardashunas, şunları söyledi:

“İnternet büyük bir ağ. Herkes birebir anda bağlanıyor ve kullanıyor ve diğer bir alternatifi yok. Lakin metaverse bu türlü bir şey değil. Metaversede herkesin bir dünyası var. Metaversenin şu anki hedefi web2’de olduğu üzere burada da tekelleşmek. Mesela Facebook burada bir inhisar kuracak ve bütün verilere sahip olacak. Bu mevzuda adımlar atılmaya başlandı bile. Türk dünyasının da bu adımı atması gerekiyor. Türk dünyasında, insanların metaverseye girmeden evvel büyük şirketlerin davranışlarını âlâ incelemesi gerekiyor. Zira metaverse daha başlangıç kademesinde. Münasebetiyle muhakkak ve dengeli adımlar atmak gerekiyor.”

Har Group İcra Şurası Lideri Burak Soylu ise Türk devletlerinin metaverse konusunda değerli adımlar atması gerektiğini söyleyerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Morgan Stanley’in raporuna nazaran dünya ticaret hacminin 8 trilyon doları 2030 yılında metaverse olacak. Ancak burada çok değerli bir noktayı kırmızı çizgiyle çizmem gerekiyor. Son açıkladığı sayı 13 trilyon dolar oldu. Dünya ticaretinin Matevers’te ulaşacağı hacim bu. Yani bunu söz etmek gerekir ki metaverse, şirketlerin sıfırdan başladığı bir dünyaya dönüşecek. O yüzden Facebook ya da Instagram şirketleri ne kadar şanslı olurlarsa olsunlar biz Türk devletleri olarak dünya sahnesinde ve güç trenini kaçırmadan kıymetli atılımlar yapabiliriz.”

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla