1. Ana Sayfa
  2. Haber

Valve ve GPD, Win Max 2 SteamOS Desteği İçin Birlikte Çalışıyor

Valve ve GPD, Win Max 2 SteamOS Desteği İçin Birlikte Çalışıyor
0

Valve ve GPD, Win Max 2 SteamOS Desteği İçin Birlikte Çalışıyor

Valve’in Steam Deck oyun konsolunu yakın zamanda tüm detaylarıyla incelemiştik. Büyük ilgi gören bu cihaz, bildiğiniz gibi özel tasarlanan Aerith APU ve SteamOS işletim sistemiyle birlikte geliyor. Indiegogo kampanya sayfasındaki bir tartışmaya göre Valve, yakında piyasaya çıkacak olan Win Max 2 oyun konsolunda optimize edilmiş bir SteamOS deneyimi için üretici GPD HK ile ortak bir çalışma yürütecek.

Daha önce detaylarından bahsettiğimiz GPD Win Max 2, bir IndieGogo kitle fonlama projesiyle birlikte satışa çıkacak. Kısaca “4G Oyun Dizüstü Bilgisayarı” olarak tanımlanan konsol, AMD ve Intel işlemci seçenekleriyle geliyor. Ayrıca varsayılan olarak Windows 11 işletim sistemi yüklü olduğunu belirtelim. Win Max 2’de bir AMD APU olduğundan dolayı doğal olarak oyunseverler SteamOS desteği konusunda meraklı.

valve ve gpd win max 2 steamos destegi icin birlikte calisiyor 0 mf1ETBcy

GPD Win Max 2 ile ilgilenen oyuncular, kitle fonlama sayfasında bu konu hakkında sorular sormaya başladı. Bir GPD yetkilisi ise Valve’ın “6800U sürümü için Steam OS işletim sistemini optimize edeceğini” açıkladı. Sonrasında ise GPD’nin Mart 2022’den beri Valve ile temas halinde olduğu ortaya çıktı. Ancak bu tür bir ortak çalışmanın gerçekleşmesi için en azından altı ay zaman gerekli.

valve ve gpd win max 2 steamos destegi icin birlikte calisiyor 1 N3iNhT7Z
Steam Deck vs GPD Win Max 2

GPD’nin yeni nesil konsolu aslında Steam Deck’e rakip, ancak fotoğraflardan görebildiğiniz üzere diğer taşınabilir konsollara göre çok farklı. Dizüstü bilgisayarlara benzer şekilde açılıp kapanan bir kapağa, 10.1 inç boyutundaki büyük bir ekrana ve modern oyun pad’ine sahip.

Öte yandan AYANEO ve ONEXPLAYER gibi AMD Ryzen APU’lardan faydalanan birçok farklı konsol var. Valve, eğer uygun ortam oluşursa diğer üreticilerle benzer çalışmalar yürütebilir.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla