1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Vodafone CEO’sundan uydudan iletişime yeşil ışık!

Vodafone CEO’sundan uydudan iletişime yeşil ışık!
0

Vodafone CEO’sundan uydudan irtibata yeşil ışık!

Son devirde uydu tabanlı telefon bağlantısı fikri, dev şirketlerin gündeminde yer alıyor. Şirketler, yüksek bant genişliği üzere alternatiflere sahip 5G teknolojisini uzaya taşımak için adeta yarış içerisindeler. Pekala Türkiye uydudan taşınabilir ağ gelişmelerinin neresinde yer alıyor?

Vodafone CEO’su: “Daha geniş kapsama için uydu teknolojilerini destekliyoruz”

Gün geçtikçe taşınabilir ağ kapsamı genişliyor. Lakin yeniden de bu alan, Dünya yüzeyinin sadeye yüzde 10’u oluşturuyor. O denli ki kapsama alanının olmadığı birçok yaşama alanı bulunuyor. Şirketler, uzun yapılarla bu kapsama alanının muhakkak bir düzeye kadar arttırılabileceğini belirtiyor. Tüm bu gelişmelerin yanında Türkiye’nin durumu merak konusu oldu. ShiftDelete.Net kurucusu Hakkı Alkan, merak edilen bu mevzuyu Twitter üzerinden şu cümlelerle gündeme taşıdı.

Bu soruya Türkiye’deki taşınabilir ağlar konusunun en kıymetli isimlerinden birisi olan Vodafone CEO’su Engin Aksoy’dan yanıt gecikmedi. Aksoy, geniş bir kapsama için uydu teknolojileri kullanılmasını desteklediklerini belirtti ve mevzunun takipçisi olduklarını tabir etti.

Öte yandan dev şirketler de uydudan taşınabilir ağ teşebbüslerini hızlandırdı. Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX ile T-Mobile isimli operatör ortasında yeni bir mutabakat sağlandı. Bu sayede Musk’ın uyduları, akıllı telefonlara 5G uydu hizmeti verebilecek. Yani baz istasyonlarına olan muhtaçlık ortadan kalkacak.

vodafone ceosundan uydudan iletisime yesil isik 0 kcDRUyiH

SpaceX, hali hazırda Starlink projesiyle birlikte uzay tabanlı internet hizmeti sağlıyor. Lakin bu hizmet taşınabilir ağ irtibatları için uygun değil. Şirket, geçtiğimiz günlerdeStarlink Taşınabilir Hizmeti için Dish’in 2GHz Spektrumu ismiyle FCC’ye müracaatta bulunmuştu

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla