1. Ana Sayfa
  2. Yazılım
Trendlerdeki Yazı

Web 3.0 için Eksiksiz Bir Başlangıç ​​Kılavuzu

Web 3.0 için Eksiksiz Bir Başlangıç ​​Kılavuzu
+ - 0

Bir kayanın altında yaşamıyorsanız, muhtemelen Web 3.0’ı duymuşsunuzdur. Web 3.0, web’in büyümesinde bir sonraki adımdır ve interneti daha akıllı hale getirmeyi amaçlar. 

Web3 hakkında daha fazla bilgi edinmeden önce, önce web’in evrimini anlayalım. Son birkaç yılda, World Wide Web, beraberinde yeni araçlar ve stratejiler getirerek gelişti. Web 1.0, 2.0 ve 3.0 bu aşamalar için tipik isimlerdir.

Web 1.0

Salt okunur web olarak da adlandırılan web’in evrimindeki ilk aşamadır. Web 1.0 web siteleri şimdiki kadar dinamik ve etkileşimli değildi. Web sitelerinin birincil amacı, bilgileri halka açık hale getirmekti. Sunucular iyileştirildikçe, ortalama bağlantı hızları yükseldikçe ve geliştiriciler yeni beceriler ve teknikler kazandıkça, Web 1.0’dan 2.0’a geçiş zaman içinde gerçekleşti.

Web 2.0

Okuma-yazma ağı olarak da adlandırılan web’in evrimindeki ikinci aşamadır. Statik içerikten dinamik veya kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğe geçişin yanı sıra sosyal medyanın yükselişi ile işaretlenmiş, dünya çapındaki ilk web’in sadece daha iyi bir versiyonudur.

Ünlü Web 2.0 uygulamalarından bazıları Google Haritalar, Facebook, Twitter, YouTube, WordPress ve benzeridir. HTML5, CSS3 gibi Web teknolojileri ve ReactJs, AngularJs, VueJs gibi Javascript çerçeveleri ve diğerleri, kullanıcıların yeni kavramlar bulmasını sağlar. , kullanıcıların bu Sosyal Web’e daha fazla katkıda bulunmasına izin verir.

web3.0

Web 2.0

Web’in geleceğine atıfta bulunan okuma-yazma-yürütme olarak da adlandırılan web’in evrimindeki üçüncü aşamadır. Bu çağda, Yapay Zeka ve Makine Öğrenimi, bilgisayarların verileri insanların yaptığı gibi anlamasını sağlar.

Web3 uygulamaları veya DApp’ler, Ethereum ve IPFS gibi merkezi olmayan eşler arası ağlarda geliştirilir. Bu ağlar bir işletme tarafından değil, kullanıcıları tarafından geliştirilir, işletilir ve bakımı yapılır. Kendi kendine organize olurlar ve tek bir başarısızlık noktası yoktur.

Web3’ü duyduğunuzda kripto para birimlerinden sıkça bahsedildiğini fark edeceksiniz. Bunun nedeni, bu protokollerin çoğunun kripto para birimleri içermesidir. Projelerden birini oluşturmaya, kontrol etmeye veya geliştirmeye yardımcı olmak isteyen herkese nakit teşvik (token) verilir.

Bu protokoller sıklıkla hesaplama, depolama, bant genişliği, tanımlama, barındırma ve daha önce bulut sağlayıcıları tarafından sağlanan diğer çevrimiçi hizmetler dahil olmak üzere çok çeşitli hizmetler sağlar.

Web 3.0’ı bu kadar benzersiz yapan nedir?

Web 3’ün en büyük yararı, Web 2’nin bir sonucu olarak ortaya çıkan en ciddi sorunu çözmeye çalışmasıdır: Kişisel verilerin özel ağlar tarafından toplanması, daha sonra pazarlamacılara satılır veya bilgisayar korsanları tarafından çalınır.

Web 3’ün ağı merkezi değildir, yani tek bir kuruluş tarafından kontrol edilmez ve üzerinde oluşturulan merkezi olmayan uygulamalar açıktır.

Web 3.0’ın Özellikleri

Aşağıdakiler, Web 3.0’ı tanımlamamıza yardımcı olabilecek üç temel özelliktir:

Anlamsal ağ

Web 3.0’ın temel unsurlarından biri “anlamsal web” dir. Semantik web, kullanıcıların anahtar kelimeler veya sayılar yerine kelimelerin anlamlarını anlama becerisine dayalı olarak arama ve analiz yoluyla içerik oluşturmasına, paylaşmasına ve bağlamasına izin vererek çevrimiçi teknolojileri geliştirir.

3D Grafikler

3D Grafikler, çevrimiçi oyunlar, e-ticaret ve portföy web sitesi gibi Web 3.0’daki web sitelerinde ve hizmetlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. İşte Bruno Simon’ın en iyi 3 boyutlu web sitesi örneği.

Yapay zeka

Semantik Web ve Yapay Zeka, web 3.0’ın iki temel taşıdır. Web 3.0, bu kapasiteyi doğal dil işleme ile birleştirerek, bilgisayarların materyalleri insanların yaptığı gibi anlamasını sağlayarak daha hızlı ve daha alakalı sonuçlar sağlar. Kullanıcıların taleplerini karşılamak için giderek daha akıllı hale geliyorlar.

Web3.js nedir?

Web3.js kitaplığı, Web3 uygulamaları oluştururken kullanacağınız birincil JavaScript kitaplığıdır. web3.js, yerel veya uzak bir ethereum düğümü ile iletişim kurmak için bir HTTP veya IPC bağlantısı kullanmanıza izin veren bir kitaplık kümesidir.

Ethereum blok zincirine web3 JavaScript kitaplığı ile erişilir. Diğer şeylerin yanı sıra kullanıcı hesaplarına erişebilir, işlem gönderebilir ve akıllı sözleşmelerle iletişim kurabilir. Aslında Web3.js, dApp’leri tasarlamada kullanılan ana çerçevelerden biridir.

vue js nedir
Önerilen Yazı
VueJS Belgeseli Türkçe Alt Yazı

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla