1. Ana Sayfa
  2. Haber

Windows 11 22H2 ile Başlat Menüsü Yeni Özellikler Alıyor

Windows 11 22H2 ile Başlat Menüsü Yeni Özellikler Alıyor
0

Windows 11 22H2, işletim sistemi için gelen ikinci büyük sürüm olacak. Aslında 22H2 çok büyük bir özellik güncellemesi değil, Ayarlar, Başlat Menüsü ve Belge Gezgini üzere alanlar için birçok geliştirme ile birlikte geliyor. Ayarlar uygulamasının Microsoft hesaplarıyla entegre çalışacağını duymuştuk. Başlat Menüsü ise orjinal sürümde kaldırılan kimi gereksinim duyulan özellikleri tekrar alıyor.

Windows 11’de en büyük tasarım revizyonlarından biri Başlat Menüsü tarafında yapıldı. Bu menü artık bildiğiniz üzere vazife çubuğunun ortasında yer alıyor. Hepsi bir kenara, 22H2’ye geçiş yaptığınızda Başlat’ta birtakım yenilikler göreceksiniz.

Windows 10’dan yahut hatta Windows 8’den geliyorsanız, Başlat menüsünde büyük bir değişiklik fark edeceksiniz. Windows 11’de Başlat menüsünü açtığınızda, canlı döşemeler yerine simgeler göreceksiniz. Haberler ve Hava Durumu uygulamaları üzere canlı ve hareketli güncellemeleri görüntülemek için kullanılan canlı döşemelerin bilakis, bu simgeler statik halde.

1 – 2
Windows
Windows

Windows 11 22H2 ile Microsoft, Başlangıç’a çok muhtaçlık duyulan birtakım özellikleri geri ekliyor. Birinci olarak uygulama klasörleri için takviye eklenirken uygulamaları alandan tasarruf etmek ve Başlat’ı düzenlemek için gruplandırabileceksiniz. Yani bir uygulama simgesini başkasına sürükleyip bırakarak Başlangıç içinde klasörler oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Yeni Uygulama Sistemi

Windows 11, varsayılan olarak menü üzerinde üç sıra simge ve önerilen aktiflik gösteriyordu. 22H2 ile birlikte ikili nizama geçiş yapılacak. Ayrıyeten yeni sürümde fazladan bir iğne yahut teklif satırı göstermek için “Daha fazla iğne” yahut “Daha fazla öneri” seçeneği ortasından seçim yapabilirsiniz.

1 – 2
windows 11 22h2 ile baslat menusu yeni ozellikler aliyor 2 2YXTNlHQ
windows 11 22h2 ile baslat menusu yeni ozellikler aliyor 3 FKbqm6mc

Tablet kullanıcıları için Microsoft iki yeni dokunma hareketi üzerinde çalışıyor:

  • Başlat’ı çağırmak ve kapatmak için kaydırma: Artık Başlat menüsünü açmak için vazife çubuğunun ortasından dört parmakla süratlice kaydırabilirsiniz. Kapatmak için birebir hamleyi aşağı istikametli yapabilirsiniz.
  • Artık Başlat menüsündeki Tüm uygulamalar’a gitmek için Sabitlenmiş kısımdan sağdan sola kaydırabilirsiniz. Ayrıyeten bu kısma geri dönmek için soldan sağa kaydırabilirsiniz.

Başlat menüsündeki canlı döşemelerin tecrübesi özelleştirmek için birçok yol sunduğunu söylemeye gerek yok. Ne yazık ki, şirket döşemelerden vazgeçtiği için canlı döşemeler asla işletim sistemine geri dönmüyor.

Windows 11 22H2’nin Ekim 2022’de piyasaya sürülmesini bekliyoruz. Microsoft, Build 22621’i aktüelleştirmenin RTM’si (özellik kilitli sürüm) olarak onaylamıştı.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla