1. Ana Sayfa
  2. Yazılım

Windows 11, beklenen özelliği nihayet getiriyor!

Windows 11, beklenen özelliği nihayet getiriyor!
0

Windows 11, beklenen özelliği nihayet getiriyor!

Windows 11 yakın zamanda bir yaşına girecek ve ilk sürümünden itibaren kendini sürekli güncellemesi, bizi memnun eden bir durumdu. Çıkışından beri sık sık güncelleme alan işletim sistemi, hala bazı özelliklerden yoksun olsa da bir ev kullanıcısına rahatlıkla yetecek durumda. Artık eksikleri kapatmaktan ziyade yenilikler eklemeye odaklanan Microsoft, Windows 11 için yeni bir gizlilik özelliği getirmekle uğraşıyor.

Windows 11’in geliştirici betasına gelen yenilik, gizlilik endişelerimizi azaltmaya geliyor. Daha önce mobil işletim sistemlerinde benzerlerini gördüğümüz özellik, yakın zamanda herkes için kullanılabilir olacak.

Windows 11 için beklenen gizlilik özelliği betaya geldi

Şu an yalnızca Developer Preview sürümünde mevcut olan özellik, uygulamaların hangi izinleri kullandığını detaylıca gösteriyor. Eriştikleri izinlerin yanı sıra, bu izinlere en son ne zaman ve ne kadar süreyle eriştiğinin bilgisi de aynı sayfa üzerinden veriliyor. Microsoft’un siber güvenlikten sorumlu yöneticisi, özelliğin ekran görüntülerini de paylaştı:

Windows 11 gizlilik özelliği

Ayarlardaki gizlilik sekmesinden açılabilen bu sayfanın benzerini iOS ve Android‘de görmüştük. Mobil platformlar, son yıllarda gizlilik adına önemli gelişmeler katetti ve bu tarz bir sayfanın bulunması da gelişmeler arasında. Eğer cihazınızda yüklü olan uygulamalardan şüpheleniyorsanız, bu sayfayı açarak hangi uygulamanın hangi izni ne zaman kullandığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Kamera ve mikrofon gibi hassas izinlerin yanı sıra, sürekli konum bilginizi öğrenerek buna göre reklam gösteren uygulamalar da tehlike unsuru. Genellikle konum ve arkaplanda kullanılan mikrofon izninin, daha uyumlu reklamlar göstermek için olduğu söylense de buna herkes güvenemiyor. Eğer izinlerinizin, istemediğiniz şekilde kullanıldığını fark ederseniz uygulamayı kaldırmak gibi hızlı bir çözüme gidebilirsiniz.

windows 11 beklenen ozelligi nihayet getiriyor 0
Windows 11 gizlilik özelliği

Özelliğin stabil, yani en doğru çalışan Windows 11 sürümüne gelmesi için birkaç hafta beklememiz gerekiyor. Sürece göre bu birkaç hafta, birkaç aya da dönüşebilir. Bu yüzden net bir tarih söylememiz şu an için mümkün değil. Ancak beta sürecine girdiğine göre bir gün geleceğini kesin olarak söyleyebiliriz.

Umuyoruz ki Windows 11’in gelecek sürümlerinde buna benzer daha fazla güvenlik özelliği görürüz. Sizler bu özellik çıktığında sık kullanacağınızı düşünüyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

kaynak : shiftdelete.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla