1. Ana Sayfa
  2. Haber

Windows İndirme Bağlantıları Rusya’da Kısıtlandı

Windows İndirme Bağlantıları Rusya’da Kısıtlandı
0

Windows İndirme Bağlantıları Rusya’da Kısıtlandı

Rusya’da ikamet eden kişiler, çeşitli raporlara göre Windows 10 veya 11 ISO dosyalarının yanı sıra Microsoft’un işletim sistemi yükleme araçlarından herhangi birini indirmek istediklerinde hata mesajlarıyla karşı karşıya kalıyor. Dünyanın farklı bölgelerinde herhangi bir sorun yok, bu nedenle Microsoft Rusya’ya karşı bir karar almış diyebiliriz.

Bleeping Computer, sosyal medya şikayetlerini doğrulamak için VPN kullanarak bölgeyi Rusya olarak ayarladı. Yapılan denemelerde ise Windows ISO dosyalarını indirmeye çalıştıklarında hatayla karşılaştılar. Kullanıcılar, dosyaya veya tarayıcıya bağlı olarak “404” veya “dizin bulunamadı” gibi hatalar alıyor.

Öte yandan, Windows 11 Media Creation Tool’u indirmek mümkün olsa bile devamında çeşitli hatalar yaşanıyor. Bu aracı çalıştırmak isteyenler, “Bilinmeyen bir nedenden dolayı bu araç bilgisayarınızda çalışamadı” şeklinde bir hata mesajı alıyor.

windows indirme baglantilari rusyada kisitlandi 0 4EZXLZL6

Elbette bu kullanıcıları engellemek için yeterli değil. Rusya bölgesindeki bilgisayar kullanıcıları, VPN’ler kullanarak ISO dosyalarını Microsoft kaynaklarından indirebilir. Ayrıca farklı kaynaklar aracılığıyla dosyalara erişmek zor olmamalı.

Microsoft, Mart ayı başlarında Rusya’ya bir dizi yaptırım uygulamıştı. Bu bağlamda resmi olarak “Rusya’daki tüm yeni Microsoft ürün ve hizmetlerinde satışların” askıya alındığı duyuruldu. Bununla birlikte, yaptırım uygulanan şirketlerde çalışanların GitHub hesapları askıya alındı ve Rus operasyonlarının küçülmesi nedeniyle yüzlerce kişi işten çıkarıldı.

kaynak : Technopat.net

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Bu Yazıyı Yorumla